Tajemnica zakonnika
Sylwia Kubik
Książka
| Wydawnictwo: | Filia |
| Rodzaj oprawy: | Okładka broszurowa (miękka) |
| Wydanie: | 1 |
| Liczba stron: | 352 |
| Rok wydania: | 2026 |
O książce Tajemnica zakonnika
KIM STAJE SIĘ CZŁOWIEK, KTÓRY ZATARŁ GRANICĘ MIĘDZY WIARĄ A WŁADZĄ? Dominik jest zakonnikiem, którego kazania przyciągają tłumy, a spojrzenie hipnotyzuje. Mówi o dobru, winie, oczyszczeniu i coraz więcej osób zaczyna mu wierzyć bez zastrzeżeń. W zamkniętym świecie reguł, modlitw i ciszy rodzi się system, w którym granice przesuwają się niepostrzeżenie. To opowieść o charyzmie, która zamiast prowadzić, zniewala. O wierze, która staje się narzędziem. O słowach, które nie leczą, a ranią. I o złu, które nie krzyczy, lecz mówi pięknie.Szczegółowe informacje na temat książki Tajemnica zakonnika
| Wydawnictwo: | Filia |
| EAN: | 9788384412466 |
| Autor: | Sylwia Kubik |
| Rodzaj oprawy: | Okładka broszurowa (miękka) |
| Wydanie: | 1 |
| Liczba stron: | 352 |
| Rok wydania: | 2026 |
| Data premiery: | 2026-06-03 |
| Podmiot odpowiedzialny: | Grupa Wydawnicza Filia Sp. z o.o Kleeberga 2 61-615 Poznań PL e-mail: [email protected] |
Podobne do Tajemnica zakonnika
Inne książki Sylwia Kubik
Inne książki z kategorii Literatura piękna obyczajowa
Oceny i recenzje książki Tajemnica zakonnika
Pomóż innym i zostaw ocenę!
Zło nie krzyczy. Ono szepcze i ubiera się w piękne słowa,. Dominik Maczkowski bardzo szybko odkrył w sobie pewien dar - potrafił pięknie przemawiać i trafiać do ludzkich umysłów i serc. Już jsko nastolatek chlopak postanowił wstąpić do zakonu. Wychowywany był jednak bardzo surowo zwłaszcza przez ojca dla którego wiara i wykształcenie stanowiły najwyższy priorytet. Gdy młody mężczyzna osiągnął swój cel i został przyjęty w szeregi zgromadzenia szybko zaczął tworzyć wokół siebie krąg zaufanych przyjaciół wśród których wyróżniają się Karol i Augustyn. Obaj mężczyzni szczerze podziwiają charyzmatycznegp współbrata, często pytając go o radę czy prosząc o pomoc w pisaniu kazań. Sympatyczny młody kapłan wzbudza zainteresowanie przeora, który widząc realny wpływ Dominika na życie zakonne -odprawiane przez niego msze przyciągają tłumy ludzie zaczynają wpłacać hojne datki na rzecz zakonników cxy na budowę świetlicy środowiskowej .i Działania mężczyzny sprawiają, że zastępuje on brata Marcina na czele wspólnoty akademickiej o czym oczywiście marzył. Chętnych by posłuchać wykładów i porozmawiać z Dominikiem nie brakuje zwłaszcza wśród dziewcząt. Każda z nich czuje się wyróżniona, gdy przystojny chłopak zwróci na nie uwagę. Kinga, Emilia , Magda Natalia.. kobiety pragnące zostać wysłuchane, zrozumiane i po prostu kochane. Tymczasem Dominik rozpoczyna własną grę opartą na manipulacji i wykorzystaniu zaufania jakim został obdarzony. A to nawet nie połowa tajemnic jakie kryją się w jego głowie i sercu. Fabuła powieści Sylwii Kubik pochłonęła mnie niemal bez reszty i mocno mną wstrząsnęła tym bardziej, że opiera się ona na faktach. „Tajemnica zakonnika” nie jest jednak jedynie opowieścią o człowieku, który zagubił się w swojej ambicji. To przede wszystkim poruszające studium mechanizmów manipulacji, pokazujące jak łatwo można zdobyć władzę nad drugim człowiekiem, jeśli zna się jego lęki, marzenia i słabości. Sylwia Kubik z ogromną wnikliwością kreśli portret Dominika. Nie tworzy z niego jednowymiarowego potwora, lecz człowieka, który krok po kroku przekracza kolejne granice. To właśnie sprawia, że historia budzi tak silne emocje. Czytelnik nieustannie zadaje sobie pytanie, w którym momencie charyzmatyczny kapłan przestał służyć innym, a zaczął służyć wyłącznie sobie. Autorka nie boi się poruszać trudnych tematów związanych z nadużywaniem autorytetu, ślepym zaufaniem oraz potrzebą przynależności, która często sprawia, że ignorujemy sygnały ostrzegawcze. Każda z postaci wnosi do tej historii coś ważnego, a ich losy skłaniają do refleksji długo po zamknięciu książki. „Tajemnica zakonnika” to powieść niepokojąca, momentami wręcz wstrząsająca, ale jednocześnie niezwykle potrzebna. Pokazuje, że największe zagrożenie nie zawsze przychodzi pod postacią jawnego zła. Czasem pojawia się jako uśmiech, dobre słowo i obietnica zrozumienia. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom literatury obyczajowej z psychologiczną głębią. To historia, która zmusza do myślenia i przypomina, że zaufanie jest jednym z najcenniejszych darów, jakie możemy komuś ofiarować – i jednym z najboleśniejszych do utraty.
To moje pierwsze spotkanie z piórem Sylwii Kubik, ale od dawna byłam ciekawa książek tej autorki, które eksplorują świat osób duchownych i cieszą się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. I po przeczytaniu „Tajemnicy zakonnika” już wiem dlaczego. Bo to nie lekka opowieść o zakazanej miłości, a szalenie dojrzała, przygniatająca ciężarem emocjonalnym historia, która całkowicie mnie rozbiła. Zwłaszcza że z tyłu głowy pulsowała mi przerażająca myśl, iż autorka inspirowała się faktami i to wszystko wydarzyło się naprawdę. Co więcej, pisarka przyznaje, że musiała fabułę nieco „okroić”, ponieważ rzeczywistość była jeszcze bardziej obrzydliwa i drastyczna. Sylwia Kubik rzuca światło na mroczne kulisy budowania fałszywego autorytetu. Główny bohater, Dominik, decyduje się na wstąpienie do zakonu w czasach ustrojowej transformacji, jednak szybko orientujemy się, że jego motywacje mają niewiele wspólnego z duchowym powołaniem. To raczej ucieczka od własnej, trudnej przeszłości, chęć udowodnienia czegoś bliskim i desperackie pragnienie poklasku. „Jak nikt inny potrafił żonglować słowami, czyniąc z nich narzędzie do zjednywania sobie ludzi”. Bohater przeraża, bo jest do szpiku kości autentyczny w swoim wyrachowaniu. Obserwowanie, jak ten obdarzony charyzmą człowiek powoli buduje wokół siebie grupę wpatrzonych w niego wiernych, budzi szczery niepokój. Z przerażeniem śledziłam, jak pod płaszczykiem duchowego przewodnictwa usypia czujność zarówno swoich ofiar, jak i zwierzchników, a to, co miało być przewodnictwem duchowym, zaczyna niebezpiecznie przypominać s3ktę. Ta powieść jest przede wszystkim wstrząsającym studium manipulacji, fanatyzmu i zła, ukazującym mechanizmy osaczania ofiary i to, jak drapieżnik potrafi powoli odcinać młodych ludzi od zdrowego rozsądku, uczelni czy rodziny, by ostatecznie wykorzystać ich bezgraniczne zaufanie do własnych, bestialskich celów. To opowieść o potężnym nadużyciu władzy i pozycji, tej najgroźniejszej, bo opierającej się na duchowej wierze. Autorka próbuje zrozumieć swojego bohatera, szukając źródeł jego czynów w traumatycznym dzieciństwie i domowej przemocy, która ukształtowała go w młodości. Czy jednak każdą podłość i wyrachowanie da się wytłumaczyć krzywdą doznaną w przeszłości? A może niektórzy ludzie po prostu rodzą się na wskroś źli, pozbawieni jakichkolwiek skrupułów? To odważna, do bólu szczera i zostawiająca trwały ślad w psychice książka, która zmusza do refleksji nad tym, kogo tak naprawdę obdarzamy zaufaniem. Bardzo mocno polecam, ale przygotujcie się na wstrząs.