Jung Chang

Jung Chang

Jung Chang


Jung Chang urodziła się w 1952 roku w Chinach. Jej ojciec był funkcjonariuszem Komunistycznej Partii Chin, a matka urzędniczką administracji państwowej. W domu wychowywana w kulcie Mao Zedonga przyłączyła się nawet do Czerwonej Gwardii. z czasem jednak zaczęła się oddalać od wpajanej jej od dziecka ideologii i rozpoczęła studia anglistyczne na Uniwersytecie Syczuańskim. Gdy tylko po śmierci Mao Zedonga Chiny zaczęły otwierać się na świat, w 1978 roku, w ramach stypendium, wyjechała na studia językoznawcze do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1982 uzyskała stopień doktora, jako pierwsza w historii osoba pochodząca z Chińskiej Republiki Ludowej.

Kariera pisarska Jung Chang

Choć swą pierwszą książkę pod tytułem Madame Sun Yat-Sen: Soong Ching-Ling, Jung Chang wydała już w 1986 roku, prawdziwy rozgłos przyniosła jej autobiograficzna powieść Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin, wydana aż w 10 milionowym nakładzie. W 2007 roku spod jej ręki wyszła biografia Mao Zedonga- Mao. Nieznana historia. Książka przełomowa i kontrowersyjna. Na ogromne uznanie zasługuje biografia Cixi Cesarzowa wdowa Cixi: Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny. Podczas pracy nad tą książką, autorka korzystała z liczącego aż 12 milionów dokumentów, Pierwszego Archiwum Historycznego Chin.Wielka sława Jung Chang

Książki Jung Chang są tłumaczone na ponad 40 języków na świecie. Dzikie Łabędzie, pomimo ogromnej popularności na świecie, są wciąż zakazane w Chinach. Biografia Mao stała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii, gdy w ciągu 6 miesięcy od premiery, sprzedaż przekroczyła 60 tysięcy egzemplarzy. Książka o Cesarzowej Cixi została przez New York Times’a nazwana jedną z najbardziej znaczących książek roku.