O tym, jak nie zgubić siebie, gdy świat wie lepiej.
Są w różnym wieku, pochodzą z odmiennych środowisk. Mają inne doświadczenia zawodowe, życiowe, emocjonalne. Na tym polega ich siła i piękno.
Zwykle robić coś „jak dziewczyna” oznacza: słabiej, gorzej. Tytułowe dziewczyny na pewno by się z tym nie zgodziły.
Janina Bąk, Sylwia Chutnik, Maja Heban, Martyna Kaczmarek, Magdalena Mołek, Helena Norowicz, Maja Ostaszewska, Agnieszka Smoczyńska, Danuta Stenka, Katarzyna Wolińska, Aleksandra Petrus.
Anna Tatarska zaprosiła je do intymnej rozmowy o stereotypach, dojrzewaniu, poszukiwaniu swojej ścieżki. O ciele i emocjach, o porażkach, rozczarowaniach i wkurzeniu. Bohaterki szczerze i otwarcie mówią także o rzeczach bolesnych i trudnych. O przemocy, traumie, wykorzystywaniu. O potrzebie bycia inną, o oczekiwaniach, których nie chcą już spełniać. Ale również o trudnej nauce akceptacji siebie, wynikającej z bycia sobą sile.
Kobiety w społeczeństwie nieustannie się ocenia, obserwuje. Ich decyzje i potrzeby często bywają kwestionowane. Sytuacja bohaterek książki jest o tyle wyjątkowa, że wszystkie – choć każda w inny sposób – są dodatkowo osobami publicznymi. Dziennikarkami, aktorkami, pisarkami, influencerkami. Są widoczne. Opinie innych ludzi, niekiedy okrutne i bezmyślne, to coś, z czym mierzą się na co dzień.
Słuchając opowieści bohaterek, poczujesz więź z kobietami, które mimo różnic wiele łączy. Jak dziewczyna to historia o ponadpokoleniowej i ponadpolitycznej wspólnocie kobiecych doświadczeń.
Anna Tatarska – dziennikarka filmowa i kulturalna, absolwentka filmoznawstwa, wiedzy o kulturze, nowojorskiej szkoły filmowej NYFA oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Od lat pisze o kulturze i filmie dla licznych polskich wydawnictw, m.in. „Vogue’a”, „Gazety Wyborczej”, „Pani”, „Zwierciadła” czy Onet.pl. Współpracuje z rozmaitymi festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi jako prowadząca spotkania, panelistka, jurorka. W radiu ChilliZet współprowadzi z Tomaszem Śliwińskim audycję filmową „FILMOzgrani”, a w podcaście Vogue.pl „Z przyjemnością o (pop) kulturze” z Anną Konieczyńską opowiada o medialnych zjawiskach i trendach. Na antenie „Dzień Dobry TVN” przeprowadza wywiady z gwiazdami Hollywood. Publikuje też za granicą, m.in. w „EUROPE CINEMAS Review” czy na stronach „Variety”. Prywatnie jest fanką literatury faktu, wegetariańskich kulinariów, podróży w nieznane i swojej rodziny: Piotra, Edgara i psa Precla.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem