René Goscinny

René Goscinny

Urodził się 14 sierpnia 1926 roku w Paryżu, wkrótce jednak jego rodzina decyduje się na emigrację do Argentyny. René kończy francuską szkołę średnią w Buenos Aires. Życie zawodowe zaczyna w Nowym Jorku.

Po powrocie do Francji na początku lat 50. powołuje do życia cały szereg legendarnych bohaterów. We współpracy z rysownikiem Jean-Jacques Sempé tworzy opowieści o przygodach Mikołajka, wymyślając dziecięcy język, który zapewni słynnemu uczniakowi ogromne powodzenie. A potem, wraz z Albertem Uderzo, tworzy Asteriksa. Mały Gal odnosi niewiarygodny sukces. Przygody Asteriksa, przetłumaczone na 107 języków i dialektów, są jednymi z najpopularniejszych książek na świecie. Goscinny, autor bardzo płodny, tworzy jednocześnie komiksy o Lucky Luke'u we współpracy z Morrisem, o Iznogudzie z Tabarym, Les Dingodossiers z Gotlibem i wiele, wiele innych.

Jako redaktor naczelny dziennika „Pilote" dokonuje rewolucji w komiksie, podnosząc go do rangi „dziewiątej sztuki". Zakłada wraz z Uderzo i Dargaudem studio filmowe Idéfix. Realizuje w nim kilka arcydzieł filmu animowanego: kreskówki Asteriks i Kleopatra, Dwanaście prac Asteriksa, Miasteczko Daisy i Ballada o Daltonach. Za całość twórczości filmowej uhonorowano go pośmiertnie Césarem.

René Goscinny umiera 5 listopada 1977 roku w wieku 51 lat.


10,99 Powiadom mnie
10,99 Powiadom mnie
10,99 Powiadom mnie
10,99 Powiadom mnie
Powiadom mnie 10,99
Mikołajek i jego paczka. Alcest

Dla tych, co nie mieli jeszcze okazji poznać Mikołajka i jego kolegów idealnym wyborem okaże się książka pt. "Mikołajek i jego paczka. Alcest". Poznaj go bliżej i sięgnij po lekturę!

Jednym z chłopców, należących do paczki Mikołajka, jest Alcest. Jedną z jego największych pasji jest jedzenie (zwłaszcza podwieczorków), dlatego często można spotkać go z ulubionymi łakociami. Alcest wyróżnia się nieco okrąglejszą sylwetką i nieposkromionym apetytem. Ogromną miłością darzy bułki z dżemem i rogale z czekoladą. Chłopiec jest najlepszym przyjacielem Mikołajka.

Książki z serii o Mikołajku zaliczane są do klasyki. Przygody wesołych chłopców, którzy cały czas wpadają na zwariowane i zabawne pomysły wciągają na każdym kroku. Historie o Mikołajku, Gotfrydzie, Ananiaszu, Euzebiuszu, Joachimie i reszcie bohaterów z tego świata zna niejeden czytelnik. Jeśli jednak nie miałeś jeszcze okazji poznania paczki Mikołajka, sięgnij koniecznie po książki z tej serii.

"Mikołajek i jego paczka. Alcest" to książka, stworzona dzięki współpracy duetu, René Goscinny i Jean-Jacques Sempé. Goscinny urodził się 14 sierpnia 1926 w Paryżu. Był francuskim scenarzystą i pisarzem. Goscinny zasłynął jako jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych twórców komiksu europejskiego. Zmarł 5 listopada 1977 roku.

W 1955 Goscinny poznał Jeana-Jacquesa Sempé, z którym nawiązał współpracę przy tworzeniu przygód o Mikołajku. Sempé jest autorem charakterystycznych rysunków, zdobiących historyjki o Mikołajku i jego przyjaciołach.

› zobacz więcej...