Fatamorgana

Chika Unigwe

Fatamorgana

6.9

(121 ocen) wspólnie z

Tłumaczenie: Maja Porczyńska-Szarapa
Broszurowa ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2007

34,90 zł - najniższa cena z 30 dni przed obniżką

34,90 zł - cena detaliczna

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

 

Losy czterech kobiet z Nigerii łączą się w Antwerpii, która ma stać się ich przepustką do lepszego życia. Sisi po studiach nie mogła znaleźć pracy, Efe urodziła dziecko w wieku szesnastu lat. Ama była gwałcona przez konkubenta matki, a Joyce ocalała z rzezi w sudańskim mieście. Każda z nich została zwerbowana przez Delego, któremu oddała swoją wolność w zamian za możliwość ucieczki. Desperacka decyzja o sprzedaży własnego ciała i godności wydaje się dziewczynom jedynym wyjściem. Jednak ponura rzeczywistość i nieoczekiwana śmierć jednej z nich sprawiają, że marzenia o lepszym życiu oddalają się coraz bardziej.
Unigwe decyduje się pokazać czytelnikom gorzką prawdę o świecie, bez moralizatorstwa czy pouczania. Fatamorgana to poruszająca historia, która zdobyła uznanie czytelników, recenzentów i pisarzy na całym świecie.
Chika Unigwe (1974) – nigeryjska pisarka, tworzy w językach angielskim i holenderskim, mieszka w Belgii. Unigwe ukończyła Uniwersytet w Lejdzie (Holandia). Zadebiutowała w 2005 roku powieścią The Phoenix (De Feniks), za którą otrzymała Vrouw en Kultuur debuutprijs za najlepszy debiut kobiecy. W 2008 roku w Holandii ukazała się jej druga powieść, Fata Morgana (On Black Sisters’ Street). To właśnie ta książka przyniosła Unigwe największy rozgłos – w 2012 roku historia nigeryjskich prostytutek zdobyła prestiżową The Nigeria Prize of Literature.
"To ważna i doskonała powieść, która pozostawia po sobie niezapomniane wrażenie. Unigwe oddaje głos niemym, ujawnia historie tych, które wystawiają się na sprzedaż i przywraca godność tym, które zostały z niej obdarte".
The Independent, Bernardine Evaristo
"Unigwe bardzo dobrze rozumie nędzę i jej pragnienia. Nalega, żebyśmy patrzyli na jej bohaterki jak na chłodno kalkulujące hazardzistki, a nie bierne ofiary; kobiety, które grają „atutową kartą, którą Bóg włożył im między nogi” w zamian za materialne dobra, których pragną, za szansę na wzbogacenie się i powrót do domu, żeby kupić rodzinom samochody i luksusowe apartamenty".
The New York Times, Fernanda Emerstadt
"On Black Sisters’ Street w żaden sposób nie pociesza; zamiast tego odzwierciedla życie, w którym złe rzeczy przydarzają się dobrym ludziom, którzy starają się jedynie wznieść wokół siebie kruchy mur życiowej stabilizacji. Mogą często upadać a ich porażki mogą być gorzkie, ale kiedy wzejdzie słońce, podniosą się po raz kolejny".
Los Angeles Times, Jessica Gelt
"Dlaczego jakakolwiek kobieta miałaby zdecydować się zostać prostytutką? To pytanie uświadomiło mi moje własne uprzedzenia i błędne pojęcie; rozwijająca się akcja i losy bohaterek zawstydzały mnie, demaskując moją ignorancję i powierzchowne myślenie".
Daily Times Nigeria, Nkem Ivara
"Oszałamiająca powieść".
Weekly Trust, Carmen McCain

Polecane tytuły

Materiały o książce

Recenzje

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.



Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...

Komentarze nie są potwierdzone zakupem