Danielle Steel

Danielle Steel

Autorka ponad 120 książek, w tym kilkunastu książek dla dzieci, tomiku poezji i kilku pozycji autobiograficznych. Największą sławę przyniosły jej jednak powieści obyczajowe, które oczarowały miliony kobiet na całym świecie. Założycielka dwóch fundacji charytatywnych, działających na rzecz dzieci upośledzonych i osób bezdomnych. Matka dziewięciorga dzieci. Mieszka w San Francisco i Paryżu

Miliony kobiet nie mogą się mylić. Fenomen powieści Danielle Steel

Swoim sposobem na wyrażanie się o miłości, pasji i namiętności zaczarowała kobiety z całego świata. Soczyste historie i barwni bohaterowie to powody, dla których niejedna z jej czytelniczek zarwała noc, nie mogąc oderwać się od lektury. W sumie sprzedała 600 milionów egzemplarzy książek w 69 krajach. Piękna, zdolna i bogata. W tym roku mija 40 lat od wydania pierwszej powieści Danielle Steel, najlepiej sprzedającej się pisarki na świecie.

Przede wszystkim matka

Zdaje sobie sprawę, o czym chcą czytać kobiety, bo sama nią jest. Wie, jak smakują miłość, namiętny romans, macierzyństwo i życiowy dramat. Mimo 66 lat wciąż żyje intensywnie, doceniając szczęście, które niewątpliwie miała i ma, ale i zmagając się z goryczą, której nieraz musiała posmakować. Dzisiaj często opowiada o swoich doświadczeniach, pokazując twarz prawdziwej i szczerej kobiety, czym od lat zjednuje sobie czytelniczki. Nie wszystkie z nich wiedzą, że Danielle Steel ma… dziewięcioro dzieci (pięć córek i czterech synów) – One zawsze były, są i będą moim życiem. Byłam mamą w pełni oddaną. Przebywałam z nimi cały dzień, a pisałam w nocy – opowiada pisarka na swojej stronie internetowej. Trudno sobie to wyobrazić, tym bardziej że przez 47 lat pracy nad powieściami (pierwszą, Powrót do domu, napisała w wieku 19 lat, a wydała siedem lat później) opublikowała ich w sumie 129, co daje ok. trzech książek rocznie! Kochała i kocha pisać. Do tworzenia motywowały ją dorastające dzieci. Gdy jej zaledwie 19-letni syn Nick, cierpiący na chorobę dwubiegunową, popełnił samobójstwo, nie przestała pracować. Nietrudno się domyślić, że była to najgorsza rzecz, jaka ją w życiu spotkała. Nie chciała zapomnieć o tragedii, przez lata uczyła się z nią żyć, co miało wpływ na jej postrzeganie świata i tym samym – powieściową twórczość. Ból po stracie dziecka odcisnął się w wielu napisanych przez nią smutnych historiach. Jednak na ich końcu zawsze pojawiały się promienie słońca, bo zdaniem Danielle każdy człowiek może nauczyć się żyć ze świadomością tragedii, która go spotkała. – Nigdy się nie poddawaj. Wytrwałość zawsze przyniesie nagrodę – powtarza uparcie, tak jak wiele innych sentencji, których jest autorką.
Brzmi wyniośle i „na pokaz”, ale w przypadku Danielle pasuje jak ulał.

Fenomen to jej drugie imię

Pisząc o fenomenie najlepiej zarabiającej pisarki na świecie, trzeba przyznać jedno – to ona sama nim jest. To jedyna autorka, której powieść nieprzerwanie przez cztery lata utrzymywała się na szczycie listy bestsellerów „New York Timesa” (dzięki temu trafiła do Księgi rekordów Guinnessa). Może się wydawać, że znalazła bardzo prosty przepis na ogromny sukces. Pisać książki, które w stu procentach gatunkowo wpisują się w klasykę romansu. Tworzyć historie miłosne z gorącymi aktami seksualnymi i bogactwem w tle, których głównymi bohaterkami są zawsze piękne, charakterne i silne kobiety, nierozpieszczane przez życie. W jej opowieściach rządzą emocje – to one przewodzą historii, nadając jej właściwy kierunek i zmierzając do happy endu. Przez to, że nie sili się na mądrości ani na psychologiczne zawiłości, a nawet i oryginalność, jest krytykowana nie tylko przez recenzentów, ale i… jej czytelniczki. Wiele z nich wstydzi się przyznać, że spędziło i wciąż spędza godziny nad lekturą z rumieńcem na twarzy, co jakiś czas ocierając łzę. W tym tkwi właśnie moc Danielle Steel, która nie musi silić się na niepowtarzalną fabułę, by powalić na kolana kobiety z całego świata i tym samym zostawić z tyłu konkurencję. Ta nawet delikatnie nie depcze jej po piętach, a przecież nie brakuje powieściopisarek, które na wiele sposobów próbują skraść serce czytelniczek.

Książki D. Steel polecone przez… polonistkę

– Pierwszy raz usłyszałam o Danielle Steel… w szóstej klasie szkoły podstawowej – mówi 23-letnia Wiktoria, studentka fizjoterapii – Moja polonistka, cudowna kobieta i niezawodny pedagog, na wiele sposobów próbowała przekonać uczniów do czytania książek. Wielokrotnie pytała dziewczyn, czy znają powieści takie jak Sekrety, Zoja czy Gwiazda. Nie miałam pojęcia, dlaczego tak zachwala książki Steel, ale kilka miesięcy później się przekonałam. Wiktoria pojechała na kolonie. W pokoju zamieszkała z kilka lat starszą dziewczyną, która miała ze sobą zapas powieści pisarki. – Pożyczyłam Gwiazdę, którą przeczytałam w dwie noce. I tak się zaczęło – wspomina z uśmiechem. Dzisiaj nadal sięga po jej powieści – z sentymentu i dla odprężenia. Tak jak Karolina, 30-letnia księgowa. Kilkanaście lat temu powieści Steel poleciła jej bibliotekarka. – Wszystkie książki chłonęłam w krótkim czasie. Myślę, że ich popularność wzięła się w dużej mierze właśnie z tego, że każdą czyta się lekko i szybko, całą sobą przenosząc się w świat pięknych i bogatych bohaterów. Która z nas nie chciałaby chociaż na chwilę stać się przeniesionym w amerykańskie realia Kopciuszkiem o zapierającej dech w piersiach urodzie? – zastanawia się Karolina. Niewątpliwie większość czytelniczek Danielle to dojrzałe kobiety, mające ustabilizowane życie. A gdy czasem wkrada się rutyna, można udać się do krainy piękna, luksusu i pożądania. – Mimo że akcja powieści ma miejsce głównie w Ameryce, to jednak nigdy nie miałam problemu z tym, by utożsamić się z bohaterkami. Książki Danielle Steel pokazują samo życie, czasem może zbyt intensywnie i kolorowo, ale jednak. Cenię autorkę za to, że zawsze w czarujący sposób potrafiła pokazać, iż dobrem można przezwyciężyć zło, a miłością nienawiść. – podkreśla 52-letnia Dorota, nauczycielka w klasach I–III.

I trudno się z tym nie zgodzić. W końcu pozytywne opinie na temat książek Steel potwierdzają czytelniczki z całego świata. Pisarka jest przecież jedną z nich – kobietą z krwi i kości, której życie nie było usłane różami. Nieszczęśliwe dzieciństwo, rozbite związki, wspomniana już śmierć syna – nietrudno się domyślić, że Danielle Steel mogłaby być bohaterką swoich książek. I zapewne nieraz nią była. To właśnie może być kluczem jej sukcesu. Zresztą czy miliony kobiet mogą się mylić? (Agata Olejniczak/Onet)


10,98 Powiadom mnie
10,89 Powiadom mnie
10,98 Powiadom mnie
10,98 Powiadom mnie
Powiadom mnie 22,86 Kartonowa Foliowana
Danielle Steel, To, co bezcenne

Są podarunki, które przynoszą radość. Ale są też takie, które mogą dać szczęście.
Nawet gdy nic go nie zapowiada…
Veronique Parker najpierw dla męża zrezygnowała ze swojej wielkiej pasji – malarstwa, a gdy Paul ją zdradził i rozwiedli się, poświęciła się wychowaniu ich trzech córek. Kiedy Paul umiera, zostawia im zagadkowy spadek, którego się po nim nie spodziewały. Pieniądze pozwolą córkom realizować ich życiowe marzenia, a zrujnowany zamek na południu Francji poznać córkę Paula, o której istnieniu nie wiedziały. A Veronique otrzymuje renesansowy obraz tajemniczego autora i prośbę Paula, by nie marnowała swojego talentu i wróciła do malarstwa…
Veronique wyrusza do Europy, nie spodziewając się, dokąd zawiedzie ją ta podróż.
Rok 2016 został ogłoszony w USA rokiem Danielle Steel.
DANIELLE STEEL jest najsławniejszą autorką literatury kobiecej na świecie. Jej powieści utrzymują się na listach bestsellerów tak długo, że autorka znalazła się nawet w Księdze Guinnessa. Dzięki temu, że czerpie z problemów realnego życia, osiągnęła oszałamiający sukces wśród czytelniczek w różnym wieku i różnych narodowości. Każda kobieta i w każdym wieku może odnaleźć w jej bohaterkach siebie. Najbogatsza współczesna autorka świata z własnego doświadczenia wie, jak szczodry, ale i jak okrutny potrafi być los. Największą tragedię przeżyła po śmierci dziewiętnastoletniego syna. Wszystkie powieści dedykuje swoim dziewięciorgu dzieciom. Jej pasją jest pisanie, radością – dzieci, a hobby – zwierzęta.
Danielle Steel napisała 132 książki wydane w 69 krajach w rekordowym nakładzie 800 milionów egzemplarzy. Ponad 20 z nich zostało sfilmowanych.

› zobacz więcej...
Powiadom mnie 27,64 Oprawa miękka
Danielle Steel, Tata

Wzruszająca powieść o mocy wiary w rodzinę i odnalezieniu nadziei, gdy życie wali się w gruzy.

Życie Olivera Watsona jest doskonałe. Ukochana żona Sarah, urocze dzieci, świetna praca – ma wszystko, do dnia gdy po osiemnastu latach małżeństwa Sarah niespodziewanie odchodzi... Oliver zostaje sam z trójką dzieci. I odkrywa, że rodzinne więzi nie są tak silne jak mu się wydawało. Siedemnastoletni Ben przeżywa okres buntu – z dramatycznymi konsekwencjami. Piętnastoletnia Melissa obwinia ojca o odejście matki. Dziewięcioletni Sam nie potrafi sobie bez niej poradzić...

Lecz wszyscy muszą stawić czoło tragedii, jaka nagle na nich spada. Czy w jej obliczu potrafią znów być razem? Czy potrafią odnaleźć szczęście? I przekonać się, że miłość ma różne oblicza…

Danielle Steel, najsławniejsza autorka literatury kobiecej, osiągnęła oszałamiający sukces wśród czytelniczek w różnym wieku i różnych narodowości. Każda kobieta – matka i córka – może odnaleźć w jej bohaterkach siebie. Najbogatsza współczesna autorka świata z własnego doświadczenia wie, jak szczodry, ale i jak okrutny potrafi być los. Największą tragedię przeżyła po śmierci dziewiętnastoletniego syna. Wszystkie powieści dedykuje swoim dziewięciorgu dzieciom. Danielle Steel napisała 85 książek wydanych w 47 krajach w rekordowym nakładzie 590 milionów egzemplarzy. Ponad 20 z nich zostało sfilmowanych.

› zobacz więcej...