Bestseller „New York Timesa”. Debiut, który trzeba przeczytać!
Elizabeth Zott jest chemiczką i kobietą daleką od przeciętności. Byłaby zresztą gotowa jako pierwsza wytknąć rozmówcy, że coś takiego jak „przeciętna kobieta” nie istnieje. Ale jest połowa lat 50. i jej koledzy z całkowicie męskoosobowego zespołu naukowców w Instytucie Badawczym Hastings prezentują bardzo nienaukowe podejście do kwestii równouprawnienia płci. Wszyscy z wyjątkiem jednego: to Calvin Evans, nominowany do Nagrody Nobla i słynący z pamiętliwości samotny geniusz, który zakochuje w umyśle Elizabeth. Co skutkuje autentyczną chemią. Tyle że, podobnie jak w przypadku nauki, życie bywa nieprzewidywalne. Dlatego parę lat później Elizabeth Zott jest nie tylko samotną matką, ale i – dość niechętnie – gwiazdą kulinarnego programu numer jeden całej Ameryki: Kolacji o szóstej. Jej niezwykłe podejście do gotowania („Do łyżki stołowej kwasu octowego dodajemy szczyptę chlorku sodu”) staje się zaczątkiem rewolucji. W miarę jednak jak rosną zastępy jej sympatyków, rośnie też grupa niezadowolonych. Okazuje się bowiem, że Elizabeth nie uczy kobiet po prostu gotować, robi znacznie więcej; ośmiela je do zmiany status quo.
Śmieszne do rozpuku, przenikliwie trafne i wzbogacone gwiazdorską obsadą postaci drugoplanowych, Lekcje chemii są równie oryginalne i dynamiczne jak ich protagonistka. Tej powieści nie sposób się oprzeć. Daje mnóstwo satysfakcji i jest pełna ognia. Przypomina też, że zmiany wymagają czasu, a także bezwzględnie wysokiej temperatury.
„The New York Times Book Review”
Elizabeth Zott jest kobietą niezwykłą, zdecydowaną przeżyć swoje życie na własnych warunkach. Historia wciągająca i dająca mnóstwo satysfakcji, zrywna, zwrotna i pełna zapału jak sama Zott.
Maggie Shipstead, autorka powieści „Great Circle"
Lekcje chemii to haust świeżego powietrza – dowcipna, energetyczna i orzeźwiająco optymistyczna powieść, której karty zaludniają wyjątkowe postaci
Claire Lombardo, autorka powieści „The Most Fun We Ever Had"
Elizabeth Zott, na równi z Beth Harmon z Gambitu królowej, zdobyła mnie swoim intelektem, szczerością i asertywną osobowością. Lekcje chemii to opowieść dla wszystkich inteligentnych dziewczyn, które ani myślą udawać głupsze, niż są, mimo że społeczeństwo właśnie tego od nich wymaga. Choć Zott stanowi wytwór przełomu lat 50. i 60., to jest ikoną feminizmu na nasze czasy.
Rachel Yoder, autorka powieści „Nightbitch"
Opis księgarni Elizabeth Zott to postać nietuzinkowa, która odmawia akceptacji roli, którą społeczeństwo próbuje jej narzucić. Zamiast tego prowadzi swoją drogę, która nie jest zawsze łatwa, ale jest zdecydowanie fascynująca. W jej historii spotykamy się z barierami i niewłaściwymi stereotypami, którym musi stawić czoła jako kobieta w świecie nauki, zdominowanym przez mężczyzn. Nieoczekiwane zwroty akcji i nieprzewidywalne zdarzenia prowadzą Elizabeth do kariery telewizyjnej, gdzie jej nietypowe podejście do gotowania staje się platformą do szerszej rozmowy o równouprawnieniu i emancypacji kobiet. Elizabeth nie tylko rozpoczyna rewolucję w kuchni, ale także w społeczeństwie, dając głos i inspirację innym kobietom, które pragną zmienić swoje życie. "The New York Times Book Review" chwali tę powieść za jej oryginalność i przełomowy charakter, podobnie jak autorzy Maggie Shipstead, Claire Lombardo i Rachel Yoder. Książka przemawia zarówno do miłośników literatury, jak i tych, którzy szukają inspiracji do zmiany status quo, pokazując, że żadne przeszkody nie są nie do pokonania. Ta historia jest dowodem na to, że każda kobieta ma w sobie siłę, aby wprowadzić zmiany, nie tylko w swoim życiu, ale i w świecie.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem