Fascynująca podróż w przeszłość. W książce została przedstawiona moda polska z okresu międzywojennego, kiedy to zasady savoir-vivre’u nakazywały dostosowanie swojego wyboru nie tylko do pory roku i dnia, ale również do danej okoliczności. Konsekwentnie przestrzegano tego w sferach podporządkowujących się modzie. Przepisy te były równie ważne co zasady elegancji i dobrego wychowania.
Co zakładano na co dzień, a co od święta? Co wypadało zabrać na wyjazd do Juraty, a co do Zakopanego? Czym kierowały się elegantki, które z domów mody były uważane za najbardziej wykwintne, skąd projektanci czerpali inspiracje i w jaki sposób tworzyli swoje kolekcje? Autorka w mistrzowski sposób przedstawia czytelnikowi zmiany zachodzące w sposobie ubierania się, największe trendy lat 20. oraz 30. Wraz z nowinkami, które im towarzyszyły i które nierzadko były źródłem kontrowersji (skrócenie spódnic, wyrazisty makijaż).
Ta opowieść o polskiej modzie tego okresu została okraszona przez autorkę, cenioną specjalistkę w dziedzinie mody, wieloma anegdotami za pomocą przywołania licznych źródeł, do których należą ówczesne książki poradnikowe, ilustrowane magazyny kobiece oraz pamiętniki i wspomnienia... Znaleźć tu można podział na konkretne kategorie, jak: ubiory codzienne, sportowe i wieczorowe, z wyodrębnieniem strojów ślubnych, odzieży dziecięcej i bielizny. Pozwala to na przejrzyste uporządkowanie bogactwa zamieszczonych tu treści.
Szczególną uwagę podczas lektury powinno się poświęcić niezwykłemu materiałowi ilustracyjnemu, pozyskanemu między innymi dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Specjalnie do tej książki zostały sfotografowane stroje należące do unikatowej kolekcji ubiorów z okresu międzywojennego, której właścicielem jest sam Adam Leja.
„Moda w przedwojennej Polsce” to kolejna część cieszącej się wielką popularnością serii poświęconej różnym zagadnieniom społecznym, gospodarczym, obyczajowym w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem