Zaczynała jako modelka, współpracowała z legendarną Jadwigą Grabowską z Mody Polskiej i gościła na okładkach kolorowych magazynów.
Grażyna Hase od zawsze lubiła się wyróżniać i choć jej niekonwencjonalne stroje czy fryzury w szarych latach PRL-u wywoływały różne reakcje, wiedziała, że ma rację. Była barwnym ptakiem warszawskiej bohemy. Kiedy w 1967 roku zaczęła projektować, jej stroje wkrótce podziwiano w Paryżu, Hamburgu, Moskwie, Berlinie i Toronto. To ona odkryła dla polskiej mody Małgorzatę Niemen z którą pracowała przez kilkadziesiąt lat. Jej kreacje pokazywały Halina Golanko, Marta Przybora, Katarzyna Butowtt, ale też Małgorzata Niezabitowska, Agata Młynarska i Małgorzata Socha. Projektowała także do filmu (Motylem jestem czyli romans 40-latka, Zygfryd), teatru (głośne rewie Teatru Syrena, w tym Trzeci program z udziałem Violetty Villas) i na estradę (stroje dla Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Haliny Frąckowiak, zespołu 2+1). W 1980 roku na Marszałkowskiej powstała Galeria Grażyny Hase prezentująca sztukę współczesną, która stała się ważnym miejscem na artystycznej mapie Warszawy.
Poprzez zdjęcia, anegdoty, wypowiedzi znajomych i samej bohaterki Krzysztof Tomasik prezentuje niezwykłe życie twórczej kobiety, przedstawicielki elity artystycznej czasów PRL-u. Grażyna Hase nie tylko wspomina życie zawodowe, ale po raz pierwszy uchyla rąbka prywatności, opowiadając o swoich związkach i małżeństwach, w tym z wybitnym scenografem Wowo Bielickim oraz węgierskim piosenkarzem Pálem Szécsim.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem