Konto

Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym wyd. 2024 Alicja Urbanik-Kopeć Książka

Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym wyd. 2024
30,96 zł
52,90 zł - sugerowana cena detaliczna
Zamów teraz, wyślemy w poniedziałek.
Wydawnictwo: Czarne
Rodzaj oprawy: Okładka broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: 2
Liczba stron: 376
Format: 13.3x21.5cm
Rok wydania: 2024
Zobacz więcej

Kup w zestawie

30,96 zł

Alicja Urbanik-Kopeć przygląda się dziewiętnastowiecznemu rynkowi matrymonialnemu, na którym liczyły się posag, weksle i cenne pamiątki rodzinne, nierzadko pomagające narzeczonemu w spłacie długów. Szczególnie uważnie analizuje sytuację kobiet – młodych robotnic, mężatek, starych panien oraz wdów, których samodzielność finansowa stopniowo wzrastała, lecz ciężar społecznych oczekiwań pozostawał ten sam.

Matrymonium to barwny opis kolejnych etapów związku: od poszukiwań partnera za pomocą anonsów aż po małżeństwo, które zapewniało kobiecie bezpieczeństwo finansowe oraz złudzenie życiowego sukcesu. Czy jednak biznes małżeński naprawdę był najlepszym z rozwiązań?

Korzystając z oryginalnych świadectw epoki – artykułów prasowych, pamiętników, powieści i poradników – autorka przybliża system prawno-społeczny panujący na aż do dwudziestolecia międzywojennego. Zza ciasnych ram tego systemu wyłania się pasjonujący obraz kobiet, które próbowały kształtować własne życie: miłosne, rodzinne i finansowe.

„Kobiety z końca XIX wieku i pierwszych dekad wieku XX uratowane od widma panieństwa, od życia bezcelowego i próżnego. Tyle czasu i papieru poświęcono, żeby utrzymywać dorastające dziewczęta w przeświadczeniu, że zamążpójście to cel sam w sobie, droga najwłaściwsza, a ściślej biorąc – jedyna, jeśli tylko chce się być szczęśliwą i spełnioną. Czemu aż tyle? Czemu tak gorliwie do tego przekonywano? Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, zwykle chodzi o pieniądze. O tym Alicja Urbanik-Kopeć w swojej najnowszej książce pisze fascynująco, rozliczając precyzyjnie i bezlitośnie instytucję małżeństwa, a także zbudowane wokół niej mity.” Zofia Fabjanowska, redaktorka działu kultury „Zwierciadła”

Szczegółowe informacje na temat książki Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym wyd. 2024

Wydawnictwo: Czarne
EAN: 9788381918930
Autor: Alicja Urbanik-Kopeć
Rodzaj oprawy: Okładka broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: 2
Liczba stron: 376
Format: 13.3x21.5cm
Rok wydania: 2024
Data premiery: 2024-05-02
Język wydania: polski
Podmiot odpowiedzialny: Wydawnictwo Czarne Sp. z o.o
Wołowiec 11
38-307 Sękowa
PL
e-mail: [email protected]

Podobne do Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym wyd. 2024

Inne książki Alicja Urbanik-Kopeć

Oceny i recenzje książki Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym wyd. 2024

Średnia ocen:
~ /10
Liczba ocen:
0
Powiedz nam, co myślisz!

Pomóż innym i zostaw ocenę!

Ten produkt nie ma jeszcze żadnych recenzji

Pomóż innym i zostaw ocenę!

Bestsellery

Nowości

DARMOWA DOSTAWA
za zapis do newslettera!
Nowości, promocje, inspiracje – wszystko na Twoim mailu.
*Kod jednorazowego użycia przy minimalnej wartości koszyka 89 zł.