Konto

Turystyka w służbie narodu. Przeszłość, dziedzictwo i nacjonalizm w Chinach. Chińskie Drogi Joanna Wardęga Książka

59,72 zł
82,95 zł - sugerowana cena detaliczna
Zamów dziś, wyślemy w ciągu 24h!
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rodzaj oprawy: Okładka broszurowa ze skrzydełkami
Liczba stron: 606
Format: 158x235
Rok wydania: 2026
Zobacz więcej

Kup w zestawie

Turystyka w służbie narodu. Przeszłość, dziedzictwo i nacjonalizm w Chinach. Chińskie Drogi
59,72 zł

O książce Turystyka w służbie narodu. Przeszłość, dziedzictwo i nacjonalizm w Chinach. Chińskie Drogi

W książce Turystyka w służbie narodu. Przeszłość, dziedzictwo i nacjonalizm w Chinach turystyka analizowana jest jako narzędzie polityki wewnętrznej i zagranicznej, wykorzystywane przez Komunistyczną Partię Chin w celu rekonstruowania tożsamości narodowej. Główne tezy publikacji wskazują, że rozwój turystyki jest ściśle kontrolowany przez państwo, by przekazywać selektywne narracje nacjonalistyczne. Czerwona turystyka kreuje mit KPCh jako zbawiciela narodu, tanatoturystyka buduje patriotyzm poprzez traumy narodowe – jak „stulecie upokorzeń” – czy wojna z Japonią, a turystyka etniczna w Tybecie, Xinjiangu, Mongolii Wewnętrznej lub Yunnanie promuje wizję harmonijnego narodu, komodyfikując kultury mniejszości. Natomiast turystyka wyjazdowa Chińczyków wzmacnia soft i sharp power Pekinu, służąc ugruntowywaniu globalnej pozycji Chin.

Książka stanowi znakomite, unikatowe studium na polskim, a ze względu na głębię rozważań i zasięg obszaru badawczego także na międzynarodowym rynku wydawniczym. Autorka wykorzystała wcześniejsze doświadczenia badawcze, legitymuje się też głęboką znajomością ChRL z autopsji, z racji częstych tam wyjazdów. Na tych podstawach powstała praca w Polsce pionierska, oparta na głębokiej znajomości tematyki oraz niezwykle obszernym materiale źródłowym. W sensie poznawczym jest to tom będący prawdziwą skarbnicą wiedzy, do którego chętnie zajrzą – a nawet będą musieli zajrzeć – inni badacze czy też studenci.

Z recenzji prof. dr. hab. Bogdana J. Góralczyka

Publikacja ma na celu analizę wielowymiarowej dziedziny życia społecznego – turystyki w kontekstach politycznym, gospodarczym, kulturowym. Dzieło posiada znaczącą wartość poznawczą, stanowiąc doskonale usystematyzowane i bogate w treści źródło informacji, a przy tym jest dojrzałym i obszernym opracowaniem naukowym, osadzonym w obszarze interdyscyplinarnych studiów, czerpiąc z dorobku nauk o polityce oraz stosunków międzynarodowych, a także częściowo z socjologii. Podjęta przez autorkę problematyka fenomenu turystyki krajowej i zagranicznej w kształtowanej przez państwo polityce wewnętrznej i międzynarodowej na przykładzie Chin ma charakter nowatorski i wypełnia istniejącą w literaturze naukowej lukę badawczą.

Z recenzji dr hab. Anny Umińskiej-Woronieckiej

Joanna Wardęga- doktor nauk politycznych, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczka staży na Shanghai University i Xiamen University oraz profesor wizytująca na Beijing Foreign Studies University. Autorka monografii: Chiński nacjonalizm. Rekonstruowanie narodu w Chińskiej Republice Ludowej i Współczesne społeczeństwo chińskie. Konsekwencje przemian modernizacyjnych, kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz redaktorka książek: China - Central and Eastern Europe Cross-Cultural Dialogue: Society, Business and Education in Transition i Współczesne Chiny w kontekście stosunków międzynarodowych. Jej zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim przeobrażeń chińskiego nacjonalizmu, społecznych i politycznych zagadnień związanych z turystyką w Azji oraz przemian zachodzących we współczesnym Bhutanie.

Szczegółowe informacje na temat książki Turystyka w służbie narodu. Przeszłość, dziedzictwo i nacjonalizm w Chinach. Chińskie Drogi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
EAN: 9788323356196
Autor: Joanna Wardęga
Rodzaj oprawy: Okładka broszurowa ze skrzydełkami
Liczba stron: 606
Format: 158x235
Rok wydania: 2026
Data premiery: 2026-04-14
Podmiot odpowiedzialny: Uniwersytet Jagielloński - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego,
Gołębia 24
31-007 Kraków
PL
e-mail: [email protected]

Podobne do Turystyka w służbie narodu. Przeszłość, dziedzictwo i nacjonalizm w Chinach. Chińskie Drogi

Oceny i recenzje książki Turystyka w służbie narodu. Przeszłość, dziedzictwo i nacjonalizm w Chinach. Chińskie Drogi

Średnia ocen:
~ /10
Liczba ocen:
0
Powiedz nam, co myślisz!

Pomóż innym i zostaw ocenę!

Ten produkt nie ma jeszcze żadnych recenzji

Pomóż innym i zostaw ocenę!

Bestsellery

Z tego samego wydawnictwa

DARMOWA DOSTAWA
za zapis do newslettera!
Nowości, promocje, inspiracje – wszystko na Twoim mailu.
*Kod jednorazowego użycia przy minimalnej wartości koszyka 89 zł.