Wołyńska Brygada Kawalerii Żelazna Brygada


Skrzesiński Kazimierz Józef

Wołyńska Brygada Kawalerii Żelazna Brygada

Wydawnictwo: Stara Szuflada

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

 

Książka ta jest pierwszym po II Wojnie Światowej całościowym i rzeczywistym opracowaniem szeroko omawiającym wszelkie aspekty z dziedziny "barwy i broni" pułków wchodzących w skład Wołyńskiej Brygady Kawalerii "Żelaznej Brygady":
- 12 Pułk Ułanów Podolskich z Białokrynicy,
- 19 Pułk Ułanów Wołyńskich z Ostrorogu,
- 21 Pułk Ułanów Nadwiślańskch z Równego,
- 2 Pułk Strzelców Konnych z Hrubieszowa,
- 2 Dywizjon Artylerii Konnej z Dubna.
Wszystkie odznaczone Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari w uznaniu czynów niezwykłego męstwa w Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
Pozycja niniejsza to kompendium wiedzy o tych pułkach kawalerii i innych jednostkach wchodzących w skład Wołyńskiej Brygady Kawalerii, w tym i pociągu pancernego nr 53 - "Smiały", o ich rodowodach, sztandarach, znakach pułkowych, umundurowaniu, uzbrojeniu i koniach, a także zawiera kalendarium oraz rozszerzony opis ważniejszych bitew, stoczonych przez tę brygadę na całym chwalebnym szlaku bojowym - od. 01.09.1939 r. (bitwa pod Mokrą), aż do zakończenia działań zbrojnych - 27.09.1939 r. pod Józefowem (obecnie woj. podkarpackie).
W książce znajduje się również Ordere de Bataille wraz z obsadą pancerną całej Wołyńskiej Brygady Kawalerii na dzień 31 sierpnia 1939 r. z zaznaczonymi wykruszeniami w trakcie działań bojowych, a także życiorys dowódcy płk. dypl. a gen. bryg. od 15 sierpnia 1942 r. Juliana Pobóg - Filipowicza.

Polecane tytuły

Materiały o książce

Recenzje

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...