Marta Dymek

Marta Dymek - polska blogerka kulinarna, propagująca kuchnię roślinną. Początkowo pracowała w agencji reklamowej, ale zrezygnowała z posady, by móc w całości poświęcić się swojej pasji kulinarnej.

Dymek od 2010 roku prowadzi blog Jadłonomia, na którym dzieli się wegańskimi przepisami kulinarnymi. Już po trzech latach otrzymała za niego nagrodę Bloga Roku w kategorii Kulinaria, a rok później nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazała się jej pierwsza książka kulinarna pt. „Jadłonomia. Kuchnia roślinna. 100 przepisów nie tylko dla wegan”. Pozycja ta szybko stała się bestsellerem i wciąż jest dodrukowywana. Wydawnictwo Marginesy wydało dwie kolejne książki z przepisami Marty Dymek – „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” oraz „Jadłonomia po polsku”.

Autorka przez dwa lata wykładała też food studies na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Aktualnie prowadzi bloga i warsztaty kulinarne. Jest aktywistką na rzecz pragmatycznego weganizmu i ambasadorką kampanii RoślinnieJemy, będącej częścią stowarzyszenia Otwarte Klatki. Swoimi przepisami kulinarnymi pragnie pokazać, że kuchnia wegetariańska nie jest trudna ani nudna.