Daj chłopaka, takiego chłopaka
„Toksyczność, machismo, incele” – te określenia dobrze pokazują stan rozważań dotyczących współczesnej męskości. Męskość jest traktowana jako przywilej i zagrożenie, ale choć walka z patriarchatem rozpoczęta przez ruch feministyczny trwa, to dopiero od niedawna podnoszone są głosy, że jego ofiarą padają również sami mężczyźni. Bagatelizujemy doniesienia o znacznie większej liczbie przypadków samobójstw wśród mężczyzn, mało uwagi poświęcamy problemom, z którymi mierzą się dojrzewający chłopcy.
Często testem dojrzałości dla młodego mężczyzny staje się wejście w ojcostwo, kiedy to pojawiają się pytania o rodzinne i kulturowe wzorce. Samemu nie doświadczywszy czułości, współczesny tato często kultywuje bezradność. Poznawcze zagubienie i brak gotowych schematów funkcjonowania, które znacznie lepiej wypracowały kobiety, nadal wtłacza mężczyzn w dawne przemocowe formy. Mężczyźni jeszcze nie wyemancypowali się z tego, co ich niszczy.
Jak budować męskość po kryzysie? Dlaczego chłopcy wstydzą się poszukiwać pomocy? Po co mężczyznom inni mężczyźni? Jak uczyć synów wrażliwości?
Odpowiadają: Andrzej Leder, Jacek Masłowski, Andrzej Galbarczyk, Michał Zabdyr-Jamróz i Michael Chabon
Dlaczego lewica przegrywa wybory w Polsce i na świecie?
Frankenstein. Jak 18-latka stworzyła queerową powieść science fiction
Przyjemności szukaj w cosy crime. O sukcesie „powieści kocykowej”
Spóźnione tajwańskie #MeToo. Azjatycka walka o równość płci
Za co kochamy piratów? Od Libertalii do Jacka Sparrowa
Filmowe rekomendacje Diany Dąbrowskiej
Rysunkowy humor Oli Szmidy i Bardzo brzydkich rysunków
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem