Nowa powieść jednej z najwybitniejszych amerykańskich pisarek opowiada o wysokiej cenie sukcesu, o pierwszej w historii kobiecie na stanowisku rektora elitarnego uniwersytetu, którą dopadają demony przeszłości.
Matka porzuca dziecko w błotnistym zalewisku rzeki. Zrządzeniem losu dziewczynka przeżywa. Pełne dobrych chęci małżeństwo, które ją adoptuje, stara się ukryć zatruwającą jej duszę historię za pozornie szczelnym murem systemu wartości klasy średniej. Murem, który zadziwiająco łatwo kruszy się pod naporem przeszłości... Wybitna powieść psychologiczna, zaliczana do największych osiągnięć autorki, w której odważnie i w przejmujący sposób opowiada o napięciu między dzieciństwem a dorosłością, prawdą a wyobrażeniem, sferą publiczną i prywatną, czyli o życiu wewnętrznym współczesnej kobiety.
„Nie sposób pomylić prozę Joyce Carol Oates z czyjąkolwiek inną. Rozpoznawalnymi czynią ją nie tylko mistrzowskie prowadzenie narracji, lecz także aura zagrożenia. Mistrzyni w budzeniu grozy, dorównująca pod tym względem Edgarowi Allanowi Poe. Nieustraszona eksperymentatorka, zmuszającą czytelnika do brnięcia naprzód z nożem przyłożonym do szyi.” – The Los Angeles Times
„W tej wyjątkowo gęstej, przejmującej, refleksyjnej powieści mrożące krew w żyłach archetypowe tajemnice ścierają się z płomiennym potępieniem wojny, akademickich i korporacyjnych nadużyć oraz degradacji środowiska. Po mistrzowsku przeplatając koszmary senne z rzeczywistością, Oates stworzyła śmiały, przenikliwy dramat o głębokim przywiązaniu do miejsca, uporczywym trwaniu przeszłości i wewnętrznej walce. Ważna, kontrowersyjna powieść autorstwa proteuszowo zmiennej Oates.” – The Booklist
Joyce Carol Oates zaliczana jest go grona największych pisarek amerykańskich XX wieku, od lat wymieniana jest wśród faworytów do Nagrody Nobla. W swej ojczyźnie otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień literackich, w tym National Book Award, National Book Critics Circle Award, National Medal of Humanities oraz PEN Club/Malamud Award for Excellence in Short Fiction, trzykrotnie nominowana była do Nagrody Pulitzera. W 2003 roku wyróżniono ją Commonwealth Award za zasługi w dziedzinie literatury, a w roku 2006 nagrodą Chicago Tribune za całokształt twórczości. W jej bogatym dorobku prozatorskim są takie bestsellery, jak „We Were the Mulvaneys”, „Moja siostra, moja miłość”, „Blondynka” i „Wodospad”, za który zdobyła w 2005 roku Prix Femina. Jest profesorem na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Princetown, a od 1978 roku członkinią Amerykańskiej Akademii Literatury i Sztuki.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem