Gomułka był polskim komunistą i uważał siebie za architekta polskiej politycznej i społecznej transformacji. (...) Ci, którzy podchodzą do historii Polski z otwartą głową, dowiedzą się [z tej książki] bardzo wiele na temat tego, jak wyglądało wówczas rządzenie Polską i na jakich opierało się zasadach. Ci, którzy podzielają opinię (...), że wszyscy będący wówczas u władzy byli zdrajcami i sowieckimi agentami, prawdopodobnie nie dowiedzą się niczego, ponieważ nie zaakceptują mojego podejścia humanizującego Gomułkę.
Anita Prażmowska, fragment wywiadu dla miesięcznika "Focus Historia"
Anita Prażmowska, profesor historii powszechnej w London School of Economics, kreśli biografię polityka, który wywarł ogromny wpływ na kształt powojennej Polski. Pokazuje drogę, jaką przeszedł od prostego robotnika – przez działalność w Komunistycznej Partii Polski, uwięzienie w okresie stalinowskim – do wyboru na I sekretarza KC PZPR w 1956 roku i fatalnych decyzji końcówki jego rządów: dramatycznych wydarzeń marcowych w 1968 roku i strzałów do robotników w grudniu 1970 roku.
Śledzi, jak krystalizowały się polityczne poglądy Gomułki, który fanatycznie wierzył w polską drogę do socjalizmu, nie chciał narzucać Polsce stalinowskiego sposobu rządzenia i widział potrzebę elastycznego wprowadzania nowego ustroju. Człowieka, który był święcie przekonany, że tylko on wie najlepiej, co jest dobre dla polskiego robotnika.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem