Pierwsze wydanie Wiosennych obrazków Stanisława Młodożeńca ukazało się w 1959 roku. Poeta, jeden z głównych przedstawicieli polskiego futuryzmu, poezją dla dzieci zainteresował się dopiero po drugiej wojnie światowej, gdy przymuszony do emigracji zamieszkał w Londynie. Ciężko chory powrócił do kraju w 1957 roku.
Młodożeniec w swojej twórczości literackiej i publicystyce często odnosił się do tematów wiejskich, nie inaczej było, gdy pisał z myślą o najmłodszych czytelnikach. W Wiosennych obrazkach natrafiamy na liczne scenki, w których uchwycony został obraz wiejskiego przedwiośnia i związanych z tą porą roku obrzędów i prac. Tym sposobem obserwujemy topienie Marzanny, pierwsze prace na polach, ale też zaglądamy do kuźni czy, na modłę socrealistyczną, podsłuchujemy niosących postęp młodych budowniczych chodników i marzących o usprawnieniu gospodarstw przyszłych inżynierów. A wszystko to ubrane w niezwykle barwną frazę, pełną rytmicznych zabaw z językiem.
Do zilustrowania naszego wydania Wiosennych obrazków zaprosiliśmy wnuka Stanisława Młodożeńca – Piotra Młodożeńca – ilustratora i plakacistę.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem