Sztuka po końcu świata

Jerzy Nowosielski, Krystyna Czerni

Sztuka po końcu świata

8.8

(12 ocen) wspólnie z

Broszurowa z obwolutą
Liczba stron: 448
Wydawnictwo: Znak
32,44

32,44 zł - najniższa cena z 30 dni przed obniżką

49,90 zł - cena detaliczna

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Nowosielski był mistrzem pędzla - i słowa

Starannie skomponowany przez biografkę artysty Krystynę Czerni wybór wywiadów. Dowodzi on, że obecność słuchacza w tajemniczy sposób ożywiała Nowosielskiego - pobudzała jego myślową kreatywność, wręcz przemieniała go w prowokatora. Jego wyznania na temat idealnej religii, rychłego końca świata, rozważania o tym, dlaczego sztuka współczesna to sztuka schyłku cywilizacji, zdumiewają aktualnością. Są nie tylko znakiem czasów, ale czymś więcej - proroctwami.

Jak refren psalmu wracają w książce najważniejsze przekonania zmarłego 21 lutego 2011 roku artysty: umiłowanie Bizancjum i surrealizmu, konflikt erotyki i pornografii w sztuce, przeświadczenie o bliskiej apokalipsie oraz dystans wobec oficjalnych i popularnych prądów myślowych. Warto posłuchać Nowosielskiego, gdy mówi, że to bizantyjski Orient zaszczepił Polakom śródziemnomorską mentalność. 

W rozmowach (przeprowadzonych m.in. przez Władysława Stróżewskiego, Janinę Paradowską, Jerzego Stajudę czy ks. Henryka Paprockiego) wątki biograficzne i opowieści o sztuce przeplatają się z głęboko przemyślanymi ideami. Ideami najwyższej rangi, ukazującymi człowieka jako dzieło Boga rozpięte - jak chcieli manichejczycy - między siłami Dobra i Zła. 

Autorka wyboru Krystyna Czerni jest pisarką, krytykiem i historykiem sztuki. Ma na swoim koncie wiele publikacji - adresowanych i do koneserów, i do początkujących entuzjastów (m.in. Rezerwat sztuki: tropami artystów polskich XX wieku, Tadeusz Kantor. Malarstwo i teatr - przewodnik po twórczości artysty, a także liczne tomy z kolekcji Wielcy malarze). Wiele z nich poświęciła Nowosielskiemu (w ostatnich latach opracowała album jego malarstwa, korespondencję z Tadeuszem Różewiczem oraz rozmowy ze Zbigniewem Podgórcem). Napisała też biografię artysty zatytułowaną Nietoperz w świątyni(2011).

Polecane tytuły

Materiały o książce

Recenzje

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.



Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...

Komentarze nie są potwierdzone zakupem