Podświadomość – umiejętnie wykorzystana – może być źródłem życiowego powodzenia.
Świat jest pełen słów i obrazów, które zmuszają nas do podejmowania nieoczekiwanych decyzji. Jesteśmy tak silnie przywiązani do swoich inicjałów, że przekazujemy więcej pieniędzy ofiarom akurat tych huraganów, których nazwa zaczyna się na tę samą literę, co noszone przez nas imię: Ken przeleje pokaźną sumę na konto fundacji dla ofiar Katriny, a Ron chętniej wesprze poszkodowanych przez huragan Rita.
W społecznych interakcjach również dochodzą do głosu różne mechanizmy: zawodowi kolarze pedałują szybciej, jeśli oglądają ich kibice; wykładowcy uniwersyteccy wrzucają trzy razy więcej drobnych do puszki w pokoju socjalnym – w ramach symbolicznej zapłaty za wypitą herbatę i kawę – kiedy na ścianie wisi zdjęcie pary oczu. Ewolucja uwrażliwiła nas na bycie obserwowanym, dlatego postępujemy szlachetniej, nawet jeśli przygląda nam się jedynie para fotograficznych oczu. Również świat fizyczny na wiele sposobów niepostrzeżenie nami kieruje. Słabe oświetlenie w pomieszczeniu podświadomie sugeruje, że nikt nas nie obserwuje, zachęca więc do nieuczciwości i kradzieży, niebieskie – łagodzi brutalne zapędy, ponieważ kojarzy się z policją. Trenujący taekwondo oraz judocy w czerwonym kimonie wygrywają częściej niż zawodnicy ubrani na niebiesko, ponieważ czerwień popycha ich do bardziej agresywnego zachowania, a sędziowie postrzegają ich jako dominujących na macie.
Siła podświadomości ze szczegółami opisuje, w jaki sposób środowisko wpływa na myśli, uczucia i zachowania, skrzy się od odkrywczych spostrzeżeń, rozbrajających anegdot i nowatorskich eksperymentów.
„W swojej fascynującej książce Adam Alter opowiada o tym, co kształtuje nasze myśli i czyny. To niesamowite, jak silnie na nasze życie wpływają takie czynniki, jak pierwsza litera imienia, klimat, a nawet różowy kolor ścian. Alter, pisząc przejrzyście i z humorem, każe nam spojrzeć na naturę człowieka z zupełnie innej perspektywy”.
Paul Bloom, autor How Pleasure Works
„Adam Alter zgromadził wyniki najosobliwszych i najbardziej zaskakujących eksperymentów psychologicznych ostatnich lat. Gwarantuję, że po przeczytaniu Siły podświadomości zapragniesz podzielić się opisanymi w książce anegdotami ze znajomymi”.
Joshua Foer, autor bestsellera Jak zostałem geniuszem pamięci
Adam Alter, z pochodzenia Australijczyk, jest wykładowcą na Wydziale Marketingu Stern School of Business Uniwersytetu Nowojorskiego; prowadzi zajęcia również na Wydziale Psychologii tej samej uczelni. W 2009 roku zdobył doktorat z psychologii społecznej na Uniwersytecie Princeton. Występował w radio i telewizji, wykładał w wielu szkołach wyższych, w tym tak słynnych, jak Harvard, Yale, MIT, Stanford, Cornell i Uniwersytet Chicagowski. Jest autorem współpracującym z „Atlantic”, „The Huffington Post” oraz „Psychology Today”; jego artykuły ukazują się między innymi w „New York Timesie”, „The Economist”, „Newsweeku”, „The Wall Street Journal”, „Marie Claire”, „The Boston Globe” i „Wired”.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem