To ciekawe, że nasz Pan przemówił na Kalwarii siedem razy, a Ewangelie przedstawiają siedem wypowiedzi Jego Matki. Ostatnią wypowiedź Maryi znajdujemy w opisie wesela w Kanie Galilejskiej, kiedy Jej Syn rozpoczynał publiczną działalność. Skoro wzeszło słońce, księżyc nie musiał już dłużej świecić. Skoro przemówiło Słowo, nie było już potrzeby słów.
(fragment)
Czy niewiedza może być duchową wartością? Czy mamy prawo do własnego życia? Dlaczego tak bardzo ważna jest samodyscyplina, upokarzająca pychę?
Siedem słów wypowiedzianych przez Maryję zanim Chrystus rozpoczął publiczną działalność i siedem słów Zbawiciela cierpiącego na krzyżu, to niezwykła korespondencja Syna i Matki, która jest ogromnym duchowym wsparciem dla współczesnego człowieka. Wybitny kaznodzieja, wielki kapłan, obecnie Sługa Boży, arcybiskup Fulton Sheen, odnajduje w słowach Maryi i Jezusa proste odpowiedzi na trudne pytania, które świat każdego dnia stawia katolikom. Duchowny pokazuje, iż w obliczu takich zagrożeń jak relatywizm, brak wiary w człowieczeństwo czy fascynacja złem, zawsze i niezmiennie Chrystus oraz współcierpiąca z Nim Matka są naszymi najważniejszymi punktami odniesienia.
Abp Fulton Sheen - amerykański duchowny katolicki, filozof i wybitny apologeta, zasłynął programami telewizyjnymi, w których w fascynujący sposób przedstawiał milionom widzów zasady wiary katolickiej. Cieszył się wielką sympatią Jana Pawła II, który nazwał go „wiernym synem Kościoła”. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. W 2012 roku papież Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa.
Abp Fulton J. Sheen słynął w USA jako pierwszy telewizyjny kaznodzieja bijący rekordy popularności. To próbka jego talentu katechetycznego. Zestawienie siedmiu słów z Krzyża ze słowami Maryi z Ewangelii wydaje sie karkołomne, ale efekt, który autor osiagnął, jest niezwykły. Widzimy coś, czego dotąd nie widzieliśmy.
ks. dr Tomasz Jaklewicz,
zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego"
Zero nagminnego w dzisiejszym kaznodziejstwie uładzonego pustosłowia, zero wodolejstwa, zero potępionego przez samego Jezusa wielomówstwa, za to zwięzły do bólu konkret podany lekko, ze swadą i publicystycznym pazurem, acz na wyżynach ducha. Lektura Siedmiu słów Jezusa i Maryi uczy dwóch rzeczy: jak żyć wiarą i jak układać dobre kazania.
Jerzy Wolak,
zastępca redaktora naczelnego "Polonia Christiana"
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem