Sekretne życie drzew


Peter Wohlleben

Sekretne życie drzew

Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Oprawa: Twarda, edycja ilustrowana
Liczba stron: 368
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2016
28,99

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Oto sekretny świat, jakiego nie znamy 

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

Peter Wohlleben – leśnik z ponaddwudziestoletnim stażem w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech. Zrezygnował z posady urzędniczej, aby swoją wizję ochrony przyrody wcielać w życie. Obecnie opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych. Tam z powodzeniem praktykuje leśnictwo oparte na ekologicznych i ekonomicznych podstawach. Jest częstym gościem w programach telewizyjnych. Swoją wiedzą chętnie dzieli się w licznych publikacjach i podczas seminariów.

„Peter Wohlleben rzeczowo i z pasją przekonuje nas o tym – z czego od dawna zdają sobie sprawę biolodzy – że drzewa to istoty społeczne”.

Sally McGrane, „New York Times”

 

Polecane tytuły

Materiały o książce

Adam Wajrak

Drzewa to jedne z najbardziej tajemniczych istot, które żyją obok nas – i od których tak wiele w naszym życiu zależy. Dzięki nim mamy czyste powietrze, z ich ciał budujemy nasze domy i robimy meble, i ogrzewamy się dzięki nim zimą. Drzewa są obecne w naszej kulturze: od poezji przez film i malarstwo aż po nazwiska. Drzewa wpłynęły na naszą ewolucję i wpływały na historię i losy całych społeczeństw. Wydawałoby się, że o drzewach wiemy wszystko. A jednak nie. Ta książka odkryje przed Wami naprawdę sekretne życie drzew – istot tak nam bliskich i jednocześnie tak nieznanych. Czytałem ją nie tylko z zaciekawieniem, ale i ze wzruszeniem. Peter Wohlleben opowiada o drzewach, ale też o swojej przemianie z leśnika traktującego drzewa niczym rzeźnik hodowlane zwierzęta w ich współczującego obrońcę.

Maja Popielarska

Jestem „leśnym” dzieckiem, przyrodnikiem w czwartym pokoleniu. W lesie spędziłam dużo czasu z Tatą, który wszystko mi pokazywał i tłumaczył. Wydawało mi się więc – naiwnie – że dobrze znam las. Książka „Sekretne życie drzew” otworzyła mi wrota do lasu jeszcze szerzej. I piękniej. Peter Wohlleben odkrywa niesamowite tajemnice drzew: że czują, że myślą, że pomagają.
Książka dla specjalistów, książka dla laików. Dla młodzieży i dla dorosłych. Książka, która powinna znaleźć się na półce każdego, komu zależy na zrozumieniu przyrody i na jej losie, kto ma zielone serce.

Recenzje

Zostać Entem

Przed laty, czytając "Władcę pierścieni" z ogromną sympatią odniosłam się do stworzonej wyobraźnią Tolkiena rasy Pasterzy Drzew - Entów. Intuicja pisarza powiedziała mu, iż zachłanność rodzaju ludzkiego I- U Tolkien - krasnoludów) przyczyni się do zniszczenia lasów. Cóż- myślał słusznie, już teraz w wielu miejscach zamiast lasów mamy plantacje sosny rębnej... Peter Wohlleben w książce "Sekretne życie drzew" otwiera przed nami świat żywych stworzeń. Nie waham się przed tym słowem - tak niedawno ludzie nie byli skłonni przyznawać zwierzętom inteligencji czy uczuć, choć o swoich pupilach mówili: - jaki od mądry. Rośliny kształtowali według swojej wygody czy potrzeb, choć czasami zauważano, że osoba przyjazna roślinom ma lepsze wyniki w ich hodowli. Czy drzewa zostaną zrozumiane w swojej istocie? Okazuje się, że można, choć wymaga to czasu (drzewa z naszego punktu widzenia rosną bardzo wolno, cierpliwości i... empatii. Te cechy posiada autor. Nie epatuje pięknej pokroju drzewa konkretnego gatunku, opowiada o lesie, jako swoistej społeczności, opowiada o ŻYCIU. To wzruszające i odkrywcze. niejednokrotnie nie wiedziałam, dlaczego tak boli, kiedy ogławiają miejskie drzewa, nie wiedziałam, dlaczego jest we mnie bunt przeciwko ciężkiemu sprzętowi w lesie. Dzięki tej książce zrozumiałam. Oby czytali ją ci bezrozumni ludzie, którzy las traktują jak sklep z potrzebnymi surowcami i niszczą bezpowrotnie jego szansę na życie długie, płodne i wartościowe! Oby ta książka sprawiła, że Tolkienowscy opiekunowie drzew nie będą tylko literacką fantazją. Cudowna książka dla wszystkich, którzy wchodząc do lasu oddychają z ulgą i wdzięcznością za to, że JEST! rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...