Książa Radom między wojnami. Opowieść o życiu miasta w latach 1918–1939 to klucz do poznania: miejsc, które albo już nie istnieją, albo bardzo się zmieniły. Autorka w barwny sposób opowiada o czasach, gdy mieszkanki miasta interesowały się najnowszą modą i walczyły o swoje prawa wyborcze, a panowie uczestniczyli w politycznych dyskusjach w „Udziałowej”, uwielbiali piwo z browaru Saskiego i glizy od Paschalskiego. O pomyślność dla Radomia modlili się wówczas ewangelicy, katolicy i Żydzi. Na ulicach słychać było gwar rozwijającego się miasta, w którym codziennie miały miejsce zaskakujące i tajemnicze wydarzenia: ktoś strzelił w szybę wystawową sklepu obuwniczego „Bata”, w słynnej w całej Europie wyśmienitej restauracji Stanisława Wierzbickiego zemdlał ze strachu i oburzenia adiutant prezydenta Ignacego Mościckiego, a niektórzy mieszkańcy opowiadali, że widzieli nawet wnuka Karola Marksa.
W powrocie do tamtych dni pomogą nie tylko tematyczne rozdziały poświęcone najważniejszym dziedzinom życia miasta, ale także archiwalne zdjęcia, przedruki gazet, dane statystyczne, ówczesne adresy ważnych instytucji oraz liczne ciekawostki.
Z tą książką podróż w czasie jest możliwa!
Do książki dołączone są bezpłatne dodatki:
– reprint planu Radomia z lat 30. XX wieku
– płyta DVD z filmem Radomscy Żydzi zmontowanym z materiałów udostępnionych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, nakręconych w Radomiu, w latach 30. XX wieku
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem