Przetrwać Belize Żołnierz GROM-u o morderczym treningu w podzwrotnikowej dżungli

Naval

Przetrwać Belize Żołnierz GROM-u o morderczym treningu w podzwrotnikowej dżungli

7.4

(36 ocen) wspólnie z

Broszurowa ze skrzydełkami
Liczba stron: 246
Wydawnictwo: Bellona

34,90 zł - najniższa cena z 30 dni przed obniżką

34,90 zł - sugerowana cena detaliczna

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

 

NAVAL – służył w GROM-ie przez czternaście lat jako operator w zespole bojowym. Połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia, a także odznaczony Złotą Odznakę GROM-u, której to otrzymanie dla żołnierzy JW. GROM jest najwyższym zaszczytem.
Zanim przeszedł selekcję do najbardziej elitarnego oddziału wojsk specjalnych w Polsce, był ślusarzem-spawaczem, już w GROMie obronił pracę magisterską na temat służb specjalnych. By dostać się do GROMu przeszedł długa drogę, był żołnierzem 1 Pułku Specjalnego, służył w Libanie w misji pokojowej ONZ. W 2012 roku usłyszeli on nim wszyscy, gdy do sklepów trafiła gra komputerowa Medal of Honor. Warfighter – Naval był dla jej twórców jednym z dwóch pierwowzorów postaci GROM-owca, w którą może wcielić się gracz.
Po zakończeniu czynnej służby wojskowej Naval wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem instytucje charytatywne i pozarządowe (m.in. PAH) oraz służby mundurowe. Działa społecznie (jest wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego)) i prowadzi własną firmę – Naval Polska.
Jest autorem książki Przetrwać Belize, a Ostatnich Gryzą Psy to jego druga książka.

Polecane tytuły

Materiały o książce

Recenzje

Recenzja

Recenzja nie jest potwierdzona zakupem

'Przetrwać Belize' to pierwsza książka Navala, operatora GROM-u, żołnierza najbardziej elitarnej formacji wojsk specjalnych w Polsce, a także najbardziej docenianej na świecie - jak to mówią Amerykanie - jeśli akcja to tylko z GROM-em. Był on na niejednej misji, np. w Libanie czy w Afganistanie, uczestniczył w wielu spektakularnych akcjach 'firmy'.

Powyższa książka to typowy pamiętnik, dziennik ze szkolenia szturmowców GROM-u w Belize. Państwo to leży w Ameryce Środkowej, panuje tam wilgotny klimat równikowy. Jak nie trudno się domyśleć, sześcioosobowa grupa polskich żołnierzy została wysłana w najtrudniejszy możliwy teren.

Na 'zgrupowanie' w dżungli dotarli również: Anglicy, Niemcy, Czesi, Kanadyjczycy, Kenijczycy, Norwegowie, Austriacy, Irlandczycy, Filipińczycy czy też Gurkhowie. Oczywiście wszyscy należą do wojsk specjalnych swojego kraju. Autor książki przedstawił nam każdą obecną tam nację ze swojego punktu widzenia, co jest bardzo ciekawe, bo raczej rzadko kto ma okazję poznać tak wielu różnych od siebie ludzi. A przecież wojsko rządzi się swoimi prawami i każde jest inne.

Naval dzień po dniu opisuje proces szkolenia, rodzaj treningu, a także relacje między żołnierzami. Pisze w taki sposób, że czytający czuje się, jakby był tam z nim w belizejskiej dżungli, maszerował z ciężkim plecakiem, szukał wody i spał w hamaku między pająkami, wężami, jaszczurkami, małpami i pumami.

Ta książka to skarbnica wiedzy na temat życia żołnierza, działania wojska ale innego, niż to, które możemy zobaczyć w trakcie oficjalnych wydarzeń obok prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Tutaj doświadczony żołnierz wygląda jak dzikus - brudny, ogromnie zmęczony, ale szczęśliwy i zawsze gotowy do walki. Uważam, że każdy szanujący się żołnierz powinien odbyć szkolenie prowadzone w dżungli przez miejscowych, choć nie łatwo się na nie dostać. Mimo ogromnego doświadczenia operacyjnego dżungla potrafi zaskoczyć każdego, kto odwiedza ją pierwszy raz.
Bo jak pisze Naval:
'W przewodniku czytam, że jeżeli gdzieś jest koniec świata, to właśnie w Belize. Na okładce książki mieszkaniec tego kraju ma T-shirt napisem "You better Belize it", ale nie daję się przekonać.
Moim zdaniem, w takich miejscach świat się zaczyna.'

Moim zdaniem, warto tę książkę przeczytać! Ja z pewnością zapoznam się z kolejnymi książkami Navala.

rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.



Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...

Komentarze nie są potwierdzone zakupem