Nowa Huta kojarzy się przeciętnemu Polakowi z historią, choć raczej tą nieodległą – z czasami wprowadzania w życie snów socjalizmu. Przy okazji budowy kombinatu i idealnego „nowego miasta” pod Krakowem ujawniono jednak coś, co wciąż pozostaje mało znane szerszej publiczności. Żyzne ziemie wiślanej terasy okazały się archeologicznym El Dorado. Wykopaliska, prowadzone tu od lat 50. XX w. w gorączkowej atmosferze budowy (priorytetem było przecież wykonanie planu!), dały podstawy do powołania nowohuckiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie i wejrzenia w głąb dziejów Małopolski…
Światem nauki poruszyła już niejedna publikacja poświęcona wykopaliskom w Nowej Hucie. Pora opowiedzieć tę historię szerszemu gronu, podzielić się z tym, czego dowiedzieli się badacze, z każdym kto docieka „jak drzewiej bywało”. Proponujemy zatem nową, bogato i kolorowo ilustrowaną książkę, której autor, dr Jacek Górski – znawca archeologii nowohuckiej, przez pryzmat konkretnych znalezisk opowiada przebogate, sięgające czasów epoki lodowcowej dzieje terenów dzisiejszej Nowej Huty.
Autor, wieloletni kierownik Oddziału w Branicach, a obecnie dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, zaprasza na wyprawę śladami ludzi, którzy stąpali po tych ziemiach w ciągu ostatnich 20 tysięcy lat. Zagląda do szałasu łowców mamutów, do celtyckiej kuźni, a nawet do celi cysterskiego mnicha. Przyłączycie się?
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem