Portrety i spotkania otwiera w nowym wydaniu opowieść o Platonie. Główną część książki stanowią komentarze do poetów niemieckich od średniowiecza do początków XX wieku. Ukazują zjawiska literackie niedawno przyswojone polszczyźnie: Parsifala Wolframa von Eschenbach; tajemnice fabuły Pieśni o Nibelungach; kunszt pieśni minnesingerów, starożytne źródła Okrętu błaznów Sebastiana Branta; wątki Fausta
Goethego; twórczość Anioła Ślązaka wraz z pieśniami Krzeszowskiej drogi krzyżowej, Friedricha Hölderlina i Rainera M. Rilkego, historię niedoszłego spotkania Georga Trakla z Wittgensteinem w Krakowie. Odkryciem są ballady i pieśni zapomnianego (również w Niemczech) romantyka Jana Ernsta Benno, sięgające czasów legendarnych Wenedów.
Spośród polskich pisarzy ukazany został obszerniej Karol Irzykowski, który ingerował w najczulsze punkty polskiego życia literackiego, a po wojnie stawał się zarzewiem gorących polemik. Znalazły się tu również sylwetki poetów z kręgu londyńskich „Kontynentów”. Dział Z diariusza gromadzi zapiski, artykuły, omówienia książek i miscellanea z lat 1958–2018. Pomieszczone tu rozważania o sztuce tłumaczenia wracają w panelowej rozmowie na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Na dwustulecie uczelni wspomniane zostały epizody z odbudowy i powojennych dziejów warszawskiej polonistyki.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem