18 września 1970 roku do londyńskiego szpitala St Mary Abbots trafia nieprzytomny młody muzyk rockowy Jimi H. Dyżurujący tego dnia doktor Handelsmann, emigrant z Czechosłowacji, z właściwym dla wschodnioeuropejskiego inteligenta dystansem, komentuje wydarzenia dnia i epoki, w tle zaś buzuje kulturalna, muzyczna i obyczajowa rewolucja przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wątki faustowskie nawiązują do założycielskiego mitu amerykańskiego bluesa – opowieści o wielkim Robercie Johnsonie, który na rozstaju dróg gdzieś w Tennessee miał sprzedać duszę diabłu. Przez strony książki i życie bohatera przewijają się Georg Friedrich Händel, Bruce Lee, Miles Davis, Sigmund Freud, Andy Warhol i wiele innych barwnych, autentycznych i fikcyjnych postaci.
Maciej Popowski
Według Wikipedii jest filologiem i dyplomatą – trudno, zdarzają się w życiu większe nieszczęścia. Dwadzieścia dziewięć lat temu rozpoczął w Brukseli długi marsz, który z ambasady Rzeczpospolitej przy Unii Europejskiej poprowadził go przez stanowiska szefa gabinetu Jerzego Buzka jako Przewodniczącego PE, zastępcy szefowych unijnej dyplomacji Cathy Ashton i Federiki Mogherini aż do sprawowanej obecnie funkcji dyrektora generalnego ds. europejskiego sąsiedztwa i rozszerzenia UE.
W 2015 roku wydał książkę "Alfabet brukselski" (wydawnictwo Kurhaus). Powieść "Płonące lustra" jest jego debiutem prozatorskim.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem