Przewodnik po cegiełkach budujących wszechświat.
Co łączy Tadż Mahal i nasz kręgosłup? Wieżę Eiffla i krew? Sól w posiłkach i uliczne lampy, których światło prowadzi nas do domu? Odpowiedź: wapń, żelazo i sód – każde z nich jest pierwiastkiem.
Pierwiastki powstałe podczas Wielkiego Wybuchu (ang. Big Bang) i w supernowych oraz tworzone przez nie związki chemiczne ukształtowały Układ Słoneczny, a więc i Ziemię – planetę, na której żyjemy, powietrze, którym oddychamy, wodę, która stanowi podstawę naszej egzystencji, i białka, dzięki którym powstało życie.
Ta książka dostarcza niezbędnych informacji na temat każdego ze 118 znanych obecnie pierwiastków. Niektóre z nich, jak węgiel, tlen czy glin (w technice nazywany aluminium), są powszechnie znane; inne, jak gadolin czy tellur – znacznie mniej. Oprócz podstawowych wiadomości na temat poszczególnych pierwiastków, ich wykorzystania i tworzonych przez nie związków chemicznych, znajdziemy tu także fascynujące historie dotyczące ich odkrycia. Poznamy genezę układu okresowego zwanego tablicą Mendelejewa oraz wyjaśnienie struktury atomów – cegiełek tworzących wszystko, co nas otacza.
Niezrównany przewodnik po świecie nauki. Rzetelne źródło wiedzy, łatwej do przyswojenia i ubarwionej ciekawostkami.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem