Temat I wojny światowej w Łodzi i okolicach jest tak szeroki, że mimo tylu przedsięwzięć wciąż zaskakuje kolejnymi, niezbadanymi faktami. Takie właśnie zapomniane, nieznane historie stanowią tematykę tej książki, będącej kontynuacją cyklu wydawniczego poświęconego Łodzi w czasie Wielkiej Wojny.
Założeniem tej pracy było ujawnienie wcześniej nieznanych faktów i rozwinięcie jedynie sygnalizowanych tematów dotyczących miasta i jego mieszkańców od rozpoczęcia do końca I wojny światowej. Autorami tekstów są historycy z Uniwersytetu Łódzkiego bądź z nim współpracujący. Witold Jarno analizuje, jak jedna z najbardziej poczytnych polskojęzycznych gazet w Łodzi, „Rozwój”, relacjonowała wydarzenia związane z wybuchem wojny, a Jolanta A. Daszyńska przypomina przez lata zapomnianą Operację Łódzką. Krzysztof P. Woźniak opisuje losy mniejszości niemieckiej, która mieszkała w Łodzi i w jej okolicach, zaś Bartosz Górecki przedstawia próby stabilizacji rynku finansowego w Łodzi przez Komitet Giełdowy Łódzki. Aneta Stawiszyńska prezentuje formy spędzania wolnego czasu i wypoczynku poza miastem w okresie I wojny światowej, a Tomasz Pietras omawia formy narodowego symbolu – Orła Białego.
Nieznane historie z Łodzi czasów Wielkiej Wojny wypełniają kolejną lukę w historii I wojny światowej w Łodzi. Bez wątpienia niosą wartości edukacyjne, poznawcze i patriotyczne. Do książki zostały dołączone fotografie z epoki.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem