Do historii przeszedł jako Krzysztof Kolumb. Ale czy rzeczywiście tak nazywał się odkrywca Ameryki? Skąd naprawdę pochodził? Jaki był jego status społeczny?
Istnieje wiele teorii na ten temat, a rozmaite, rozsiane w czasie i przestrzeni wzmianki o korzeniach Kolumba wcale nie ułatwią poznania jego prawdziwej tożsamości.
Niezbadany pozostaje trop grecki. Wiedzie on na wyspę Chios i w stronę bizantyjskiego rodu Dishypatos.
Wiele wskazuje na to, że Kolumb był spokrewniony z Paleologami – dynastią ostatniego cesarza Bizancjum Konstantyna XI, zaś prawdziwą tożsamość musiał ukrywać z obawy o głowę. Turcy, którzy co dopiero zajęli Konstantynopol nie chcieli, aby ktoś wzniecał bunty przeciwko ich władzy, zwłaszcza krewni cesarza.
Właśnie tym, niezwykle barwnym i ciekawym tropem greckim podąża znany badacz i podróżnik Jarosław Molenda.
Jarosław Molenda - absolwent UAM w Poznaniu, członek organizacji naukowo-edukacyjnej „South American Explorers”, współodkrywca prekolumbijskich ruin w Peru. Autor wielu artykułów i publikacji książkowych - podróżniczych i historycznych.
Jarosław Molenda jest jedną z najwybitniejszych postaci literatury łączącej historię z przygodą. To poszukiwacz prawdy w zamierzchłej historii i człowiek uwalniający dzieje ludzkości z okowów tajemnic.
Agata Kosmalska, redaktor naczelna magazynu „Dookoła Świata”
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem