Kretkowscy i ich dzieje od połowy XIV wieku


Tomasz Sławiński

Kretkowscy i ich dzieje od połowy XIV wieku

Oprawa twarda
Liczba stron: 653
Wydawnictwo: Stara Szuflada

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

 

„Kretkowscy i ich dzieje od połowy XIV wieku” to książka nie tylko o dziejach rodu Dołęgów z Wielkiego Kretkowa w ziemi dobrzyńskiej ale także przyczynek do historii szeregu innych rodzin wielkopolskich, kujawskich i pruskich nie mających dotychczas osobnych monografii naukowych takich jak Rozdrażewscy, Radomiccy, Guldensternowie (Gyllestierna), Tyliccy, Sokołowscy h. Pomian. Przyjemscy, Mycielscy, Olszowscy, Noskowscy, Wodzińscy, Drzewiccy h. Ciołek, Zadzikowie, Mielżyńscy, Kryscy, Komeccy, Lubrańscy, Konarscy h. Abdank i h. Ossoria, Konopaccy, Mierosławscy, Grodzieccy, a także o wielu zapomnianych postaciach z rodów Tarłów, Karnkowskich, Wodyńskich, Odrowążów ze Sprowy, Czarnieckich, Łaszczów, Rogalińskich, Ligęzów, Czarnkowskich etc.

Opisywane postacie pokazane są w krajobrazie rodzinnym ciągnącym się od Wrocławia, Poznania, Gdańska do Warszawy, Lublina i Krakowa, ale także w podróżach do Francji, Italii, Portugalii a nawet Indii i Egiptu, tak w przekazach dokumentów, jak i w utworach literackich.

„Studium Tomasza Sławińskiego o Kretkowskich (…), zajmuje miejsce w górnym szeregu istniejących monografii rodzinnych i rodowych z okresu staropolskiego. Jego silna stroną jest budząca uznanie heurystyka. Autor dotarł do prawie wszystkich możliwych źródeł publikowanych i rękopiśmiennych, zabytków sztuki przechowywanych w bibliotekach, muzeach, archiwach czuty też pozostających w rekach prywatnych” /z recenzji prof. Jana Pakulskiego/

„Autor analizując dzieje jednego rodu w okresie blisko siedmiu wieków, daje nam panoramę losów szlachty polskiej (ściśle wielkopolsko-prusko-mazowieckiej), a także ukazuje na konkretnych przykładach uwarunkowania jej awansów społecznych, zmiany statusu materialnego, wreszcie łączące ja więzy familijne i stanowe (..).

Praca jest niezwykle bogata pod względem materiałowym i faktograficznym. Obszerna kwerenda źródłowa i dotarcie do bardzo licznej i rozproszonej literatury(…) pozwoliły autorowi stworzyć imponujące dzieło dające (…) obraz losów i funkcjonowania, zamożnej, w pewnej mierze typowej rodziny szlacheckiej w dawnej Polsce od wczesnego okresu piastowskiego aż po dobę autonomicznego królestwa Polskiego w połowie XIX wieku”. /z recenzji prof. Jerzego Dygdały/

Książka zakończona jest rozdziałem o dziejach Kretkowskich i rodzin spokrewnionych w XIX i XX wieku.

Polecane tytuły

Materiały o książce

Recenzje

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...