- Jaka była reakcja duchownych na wprowadzenie celibatu?
- Czego dzisiejszy Kościół mógłby się nauczyć od średniowiecznego?
Abp Grzegorz Ryś jest znany z tego, że nie zadowalają go łatwe diagnozy, ale potrafi sięgać głębiej. Jest mistrzem stawiania trafnych pytań i wydobywania ukrytych znaczeń z pozornie banalnych faktów. Pisze w sposób prosty, ale pozbawiony uproszczeń.
Do historii Kościoła autor podchodzi z podwójną pasją, łącząc perspektywę wiary z fascynacjami naukowymi. Poznajemy jego spojrzenie na zjawiska, które ukształtowały dzisiejszy Kościół – także te trudne i kontrowersyjne, a czasem niesłusznie zapomniane.
Nowe, poszerzone wydanie klasycznego dzieła
*
„Abp Ryś zawsze uważał, że bardziej interesujący od elit intelektualnych, biskupów czy mistrzów uniwersyteckich jest zwykły człowiek. I to jego szuka w średniowiecznej rzeczywistości. (…) Czytelnik będzie mógł razem z Autorem udać się w podróż w poszukiwaniu człowieka średniowiecza, aby przekonać się, kto od kogo mógłby uczyć się wiary, tolerancji, współpracy ponad podziałami…”
(Maciej Müller, ze wstępu do tomu)
Grzegorz Ryś (ur. 1964) – arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. Był m.in. dyrektorem Archiwum Metropolitalnego na Wawelu, kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu oraz Katedry Historii Starożytnej i Średniowiecznej na UPJP2. Jak sam podkreśla, zajmowanie się historią bardzo pomaga mu w duszpasterstwie.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem