Czy da się uczłowieczyć technologię? Czy komputery mogą być empatyczne? Czy emocjonalna sztuczna inteligencja (emotional AI) może poprawić jakość życia ludzi z zaburzeniami neurologicznymi takimi jak autyzm bądź chorych na Parkinsona czy Alzheimera? Czy emocjonalna sztuczna inteligencja może pomóc w zapobieganiu wypadkom drogowym?
Na wszystkie te pytania Autorka odpowiada twierdząco. Rana el Kaliouby jest pionierką w dziedzinie emocjonalnej sztucznej inteligencji i współzałożycielką firmy Affectiva, której misją jest humanizacja maszyn, czyli kodowanie emocji w postaci algorytmów w celu rozpoznawania stanów emocjonalnych użytkowników.
„Girl Decoded" to bardzo osobiste wspomnienia Rany z czasów dzieciństwa, dorastania i wczesnej młodości, a także niezwykle dojrzały opis przemiany z grzecznej i rezolutnej egipskiej dziewczynki, później młodej, uległej kobiety w hidżabie, w wolną i spełnioną kobietę CEO z otwartym umysłem. Podążając za własną śmiałą wizją i marzeniami, Rana złamała nie tylko kody emocji, ale też zasady bycia posłuszną islamską córką i żoną.
Droga do humanizacji technologii okazała się dla niej wspaniałą lekcją empatii i otwartości na siebie samą, drugiego człowieka i świat. Lektura tej książki dla czytelnika będzie nie tylko taką lekcją, ale też wspaniałą podróżą do kraju, w którym spełnienie marzeń często wiąże się z pokonaniem stereotypów i przeciwstawieniem się głęboko zakorzenionym zasadom.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem