Książka, w której autor oprowadza czytelnika po trudnych tematach filozoficznych, które od samego początku towarzyszyły kosmologii, aż do momentu, gdy stała się ona dojrzałą nauką empiryczną. Autor nakreśla następstwa problemów kosmologicznych, a także ich rozwiązania, nad którymi pracowali najwięksi i najwybitniejsi fizycy XX wieku.
„Filozofia kosmologii” to pierwszy, polski tytuł, który łączy ze sobą problematykę dwóch pozornie odległych dyscyplin- filozofii i kosmologii. Sam autor stwierdza, że ten związek jest nieunikniony:
„tam, gdzie w grę wchodzi wszechświat, trudno na bok odłożyć swoje filozoficzne upodobania lub uprzedzenia”.
Czy wielki wybuch był początkiem rozszerzania się świata? Czy takie zjawisko faktycznie istnieje? Czy wszechświat jest układem izolowanym i czy można go tak nazywać? Dlaczego nocne niebo nie świeci jednostajnym blaskiem?
Autor podejmuje wielką próbę odpowiedzenia na te i wiele więcej pytań.
Ks. prof. zw. dr hab. Michał Heller urodził się w 1936 roku w Tarnowie. Jest profesorem nauk teologicznych, a przede wszystkim specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej. Ponadto skupia również swoją uwagę nad związkiem pomiędzy nauką i religią. Heller jako jedyny Polak otrzymał Nagrodę Templetona. Jest także pomysłodawcą, fundatorem i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem