Ewa Nowak kolejny raz udowadnia, że jest autorem i psychologiem z prawdziwego zdarzenia. Jej najnowsza powieść Drzazga porusza rzadki w polskiej literaturze problem faworyzowania dzieci w rodzinie. Samotna matka, stojący biernie z boku ojciec, dwie córki i niesprawiedliwie rozdzielona matczyna miłość sprawiają, że dom rodzinny zamienia się w piekło.
Widzimy cierpienie obu dziewczynek. I choć nienawiść, która je łączy, wydaje się wieczna, autorka bez ckliwych rozwiązań i bez nachalności wskazuje drogę wyjścia z tego błędnego koła.
Powieść stawia przed młodym czytelnikiem wiele pytań: Czy motywy usprawiedliwiają działanie? Na czym, poza zapewnieniem dzieciom opieki, polegają obowiązki rodzicielskie? Czy jest możliwe kochać dzieci jednakowo? Jak rzutuje na nasze życie rodzina, jeśli jedno z dzieci jest faworyzowane?
Główną bohaterką powieści nie jest córka odtrącona, niekochana, ale właśnie odwrotnie. Dzięki temu Drzazga odkrywa przed czytelnikiem zawiłości psychologii – subtelnie sączonej przemocy psychicznej, jakiej doświadcza ulubione dziecko.
I – paradoksalnie – Drzazga to lektura pozytywna, budująca. Ewa Nowak ma tę rzadką umiejętność, że potrafi, pokazując brutalną rzeczywistość, wlać w nią prawdziwy, równie rzeczywisty optymizm.
Lektura obowiązkowa dla każdej nastolatki.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem