Julia Ebner w londyńskim Instytucie Dialogu Strategicznego śledzi ruchy ekstremistów w Internecie. Jednak obraz, jak wyłania się na ekranie służbowego komputera, wydaje jej się daleki od pełnego. Czuje, że aby zrozumieć mechanizmy rządzące badaną grupą, musi poznać ją od środka, dlatego po godzinach loguje się incognito na kodowanych czatach radykałów.
W wędrówce przez „ciemny Internet” Ebner przybiera pięć różnych tożsamości i przenika do kilkunastu grup i organizacji, od skrajnie prawicowego Generacja Tożsamości, przez antyfeministyczne Tradycyjne Żony, po islamskie Oblubienice Dżihadu. Słucha damsko-męskich porad, uczy się manipulowania mediami i hackerskich sztuczek. Z czasem jej aktywność wykracza poza Internet. W Wiedniu śledzi wybory do austriackiego parlamentu w towarzystwie jednego z liderów Generacji Tożsamość, w Londynie dyskutuje o przyszłości brytyjskiej odnogi tej organizacji, w niemieckim Ostritz bierze udział w festiwalu muzycznym neonazistów „Tarcza i Miecz”.
Książka Julii Ebner pokazuje biegłość ekstremistów w informacyjnej walce o umysły i serca ludzi epoki Internetu. Obnaża mechanizmy typowania, rekrutacji, weryfikacji i socjalizacji nowych członków grupy. Stawia pytania o źródła rosnącej popularności radykałów i możliwość skutecznego oporu w cyfrowym świecie.
Jedna z najlepszych książek roku 2020 według „The Guardian” i „New Scientist”. „The Financial Times” napisał: Wciągająca i dogłębna… Czyta się jak thriller.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem