Czy wszyscy naukowcy to ateiści? Jaki Bóg przeznaczony jest dla nich? Dlaczego nie można wykorzystywać Boga do wszystkiego? Jak łączy się nauka i teologia? Co jest dopuszczalne przez Kościół, a co już jest herezją?
Michał Heller w rozmowie z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim stara się znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania. To podróż przez filozofię zarówno tą dawniejszą jak i współczesną.
Swoista próba odnalezienia Boga w nauce.
Jakie wartości powinny być podstawą życia ludzkiego i jak nie zatracić się w jednym nurcie? Najlepszym rozwiązaniem jest trwać przy rzeczach istotnych, jednak zawsze z otwartym umysłem podchodzić do życia.
Uczony przedstawia historię swojego życia. Trudne doświadczenia dzieciństwa na Syberii, później komunizmu ukształtowały go jako człowieka ceniącego wartości.
Nauka zawsze daje nam Wiedzę, zaś religia Sens. Bez tych dwóch przymiotów trudno byłoby odnaleźć spokój w życiu.
„Często, mówiąc o nauce i wierze, formułuje się banalne i płytkie stwierdzenia (np. „cząsteczka Boga”) – ks. Heller przeciwstawia im poważne i odpowiedzialne zadanie formacji „ludzi-mostów” (on sam jest taką osobą”) L’Osservatore Romano
„Zazwyczaj dialog między nauką a wiarą przypomina rozmowę dwóch głuchych – rzadko spotyka się osoby, które łączą w swoim życiu naukę i wiarę: jedną z nich jest ks. Heller” Il Manifesto
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem