Książka, które otwiera oczy – błyskotliwe połączenie reportażu, historii i najnowocześniejszej nauki.
Katar sienny, alergia na orzeszki ziemne, wypryski. Szacunkowo od 30 do 40 procent światowej populacji cierpi na jakąś formę alergii. Co bardziej niepokojące w ciągu ostatniej dekady wzrost diagnoz był na tyle znaczny, że stanowi coraz większe obciążenie medyczne dla poszczególnych osób, rodzin, społeczności i systemów opieki medycznej.
Antropolożka medyczna, Theresa MacPhail, która sama jest alergiczką, a jej ojciec zmarł w wyniku użądlenia, postanowiła zbadać temat alergii. Rezultatem jest całościowe i dogłębne badanie, począwszy od pierwszego opisu alergii z 1819 roku, po najnowsze, oszałamiające metody ich leczenia. MacPhail spędziła lata rozmawiając z setkami ekspertów, pacjentów i aktywistów, próbując zrozumieć, w jaki sposób ostatnie zmiany w środowisku i stylu życia wpływają na dramatyczny wzrost liczby przypadków alergii na całym świecie.
Oto historia alergii: czym są, dlaczego je mamy i co mogą oznaczać dla losów ludzkości w szybko zmieniającym się świecie.
Doktor Theresa MacPhail – antropolożka medyczna, dziennikarka i profesor nadzwyczajna nauk ścisłych i technologicznych, która prowadzi badania i pisze na temat globalnego zdrowia, biomedycyny i chorób. Jest doktorantką Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Komentarze czytelników
Pozostaw komentarz...
Komentarze nie są potwierdzone zakupem