Polacos. Chajka płynie do Kostaryki

Anna Pamuła

Polacos. Chajka płynie do Kostaryki

6.6

(189 ocen) wspólnie z

Oprawa twarda
Liczba stron: 224
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 2017

39,90 zł - najniższa cena z 30 dni przed obniżką

39,90 zł - cena detaliczna

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

 

Abraham i Mojżesz przybywają do Kostaryki w 1931 roku z kolumbijskiego więzienia, do którego trafili za nielegalne przekroczenie granicy. Przed głodem uratuje ich rosyjski samowar, jedyny wartościowy przedmiot przywieziony z Polski.

Rok wcześniej na statku Orinoco do Kostaryki przypływa czterech dwudziestolatków z Kałuszyna: Mendel, Josek, Jankiel i Judko. W Ameryce Centralnej zakładają fabrykę swetrów, ale szybko przerzucają się na kostiumy kąpielowe, bo nie przewidzieli, że w Ameryce będzie gorąco.

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w Kostaryce osiedla się ponad pół tysiąca polskich Żydów.Obecnie wspólnota ta liczy dwa i pół tysiąca osób. Polaco to dla Kostarykańczyków wciąż Żyd lub handlarz, bo większość imigrantów trudniła się handlem obwoźnym.

Anna Pamuła zamieszkała w Kostaryce i przez pół roku słuchała opowieści polskich Żydów, którzy opuścili Polskę osiemdziesiąt lat temu. Odwiedziła też Polskę, Francję i Izrael, by znaleźć ślady ich przodków i zrozumieć, dlaczego musieli emigrować za ocean.


„Trzy staruszki z San José oraz Anna Pamuła prowadzą śledztwo, żeby sprawdzić, dlaczego Żydzi na Kostaryce nazywają się „Polacos” i co z tego wynika. Przeczytajcie koniecznie ten wciągający reportaż. Przekonacie się, że jesteśmy nierozłączni, nawet jeśli uciekamy przed sobą na drugą półkulę.”

Ewa Winnicka

Polecane tytuły

Materiały o książce

Recenzje

Bogate wybrzeże, bogaty reportaż

Recenzja nie jest potwierdzona zakupem

Emigracja i imigracja. Dwa problemy na podobną skalę, problem XXI wieku. Ale czy tylko? Czasem może się zdawać, że przybysze z najdalszych zakątków świata bądź podróżowanie po całej kuli ziemskiej to domena czasów współczesnych. Tymczasem ucieczka w poszukiwaniu lepszego życia – czy materialnego, czy duchowego, towarzyszyła ludziom od zawsze. Ludzie podróżują, by zwiedzić świat, by doświadczyć czegoś nowego, by posmakować innej kultury. Anna Pamuła zajęła się Polakami na Kostaryce, wydając reportaż o tytule „Polacos. Chajka płynie do Kostaryki”.

rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.



Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...

Komentarze nie są potwierdzone zakupem