Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki


Wolfgang Bauer

Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki

Tłumaczenie: Elżbieta Kalinowska
Oprawa twarda
Liczba stron: 208
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 2017
22,78

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

 

O Boko Haram wiadomo mniej niż o reżimie Północnej Korei, choć to jedna z najbardziej okrutnych organizacji terrorystycznych na świecie, a na jej czele stoi znany z fanatyzmu Abubakar Shekau. Kierując się prawem szariatu, sekta walczy o utworzenie w Nigerii kalifatu, współpracuje z Al-Kaidą i przysięgła wierność Państwu Islamskiemu.

O jej istnieniu Zachód dowiedział się w kwietniu 2014 roku, gdy krzyczący „Allah Akbar” żołnierze Boko Haram porwali z internatu w niewielkim mieście Chibok dwieście siedemdziesiąt sześć dziewcząt. Miliony internautów, aktywiści, politycy, w tym Michelle Obama, zjednoczyli się pod hasłem #BringBackOurGirls.

Bauer dotarł do części dziewcząt, którym cudem udało się uciec z niewoli na bagnach Sambisy. Przerażone opowiedziały mu o koszmarze i przemocy pod sztandarem Koranu. Ich relacje dokumentują zbrodnie i dają wgląd w strukturę organizacji, która w ostatnich latach zamordowała więcej ludzi niż Państwo Islamskie.


„To wielka zasługa Wolfganga Bauera, że wysłuchał porwanych. I równie wielka, że tego samego wymaga od nas.”

Deutschlandfunk„To bolesna książka. Powinna sprawić, że my, ludzie Zachodu, zaczniemy nasłuchiwać.”

Martina Häusler„Ta książka jest dojmująca […]. Cieszę się, że istnieje, że Wolfgang Bauer, który daje tym kobietom głos. Przeczytajcie.”

Bianca Schwarz„Bauer wciąga nas w przerażający świat i próbuje go wytłumaczyć. A dzięki otwartej głowie, wyostrzonym zmysłom i eleganckiemu stylowi jego opowieść znacznie przewyższa wszystkie ruchome obrazy wojny i katastrof, które oglądamy w telewizji.”

Roland Müller

Recenzje

Terror Boko Haram

Wolfgang Bauer to kolejny reporter, dziennikarz, korespondent wojenny, który w swoich książkach próbuje opisać zbrodnie, wojny i śmierć ludzi w wyniku różnych konfliktów. Dziennikarz studiował islamistykę, geografię i historię. W swoich reportażach zajmuje się terenami Bliskiego Wschodu oraz Afryki. W Polsce ukazały się jego dwie książki. Pierwszą jest reportaż „Przez morze. Z Syryjczykami do Europy”, a druga nosi tytuł „Porwanie. Boko Haram i terror w sercu Afryki”. W tym wpisie chciałabym się zająć drugą z wymienionych powyżej książek. 

rozwiń tekst...

Terror w Nigerii

„Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki” to najnowszy reportaż autorstwa Wolfganga Bauera, który pojawił się w polskich księgarniach. Innym, głośnym reportażem tego dziennikarza jest książka „Przez morze. Z Syryjczykami do Europy”. 

rozwiń tekst...

Ofiary Boko Haram

Wolfgang Bauer to niemiecki dziennikarz i korespondent wojenny. Pracuje dla gazety „Die Zeit”. Wcześniej podejmował współprace z magazynami takimi, jak „Zeit Dossier”, „Neon/Nido”, „Greenpeace Magazin”, „Geo” oraz „National Geographic”. Dziennikarz z wykształcenia jest historykiem. Również studiował islamistykę. Pracował jako korespondent wojenny w Afganistanie. Wolfgang Bauer jest laureatem wielu prestiżowych nagród branżowych. W Polsce ukazały się dwie jego książki-reportaże. Pierwsza z nich nosi tytuł „Przez morze. Z Syryjczykami do Europy”. Druga natomiast została zatytułowana „Porwanie. Boko Haram i terror w sercu Afryki”.   

rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...