Osobista biografia rodziny Steczkowskich

Recenzja nie jest potwierdzona zakupem

„Steczkowscy. Miłość wbrew regule” została napisana przez Agatę Steczkowską, najstarszą z rodzeństwa. Jest ona dyrygentką, pianistką, wiolonczelistką oraz kompozytorką. Książkę napisała we współpracy z dziennikarką pracującą dla miesięcznika „Viva”, Beatą Nowicką. Książka swoją premierę miała niedawno i nie obyło się od pewnych kontrowersji, które bądź co bądź, wydają się sztucznie podnoszone przez wywiady, jakich udziela Agata Steczkowska.

Pomimo tego, że autorka książki zarzekała się, że nie chce wyciągać na wierzch żadnych skandali i w oparciu o nie podbijać sprzedaż książki, to i tak najchętniej opowiada o postaci Stanisława Steczkowskiego i jego problemach związanych z kapłaństwem. Podkreśla to również dodatkowe zdanie na okładce, „osobista biografia rodziny”. I już wiadomo, czego głównie będzie dotyczyć dzieło Agaty Steczkowskiej.

Stanisław Steczkowski był księdzem pracującym w małej miejscowości. Danutę znał od lat, była od niego o siedem lat młodsza. Stanisław i Danuta rozpoczęli swój romans, kiedy Steczkowski wciąż pełnił służbę kapłańską. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy młoda kobieta zaszła w ciążę. Wtedy właśnie pojawił się główny dylemat, dotyczący tego, co dalej powinien zrobić Stanisław. Pozostać przy kochance i zrezygnować ze stanu kapłańskiego czy nie.

Historia dotycząca tego momentu w życiu pary przedstawiona jest w dość romantyczny sposób. Podobno Stanisław Steczkowski na tydzień zamknął się w pustelni w Dulki, aby tam zastanowić się nad swoim życiem i tym, jak powinien postąpić. Danuta natomiast o nic nie prosiła, nie próbowała naciskać, wywierać presji na Stanisławie. Podobno jedynie przychodziła i siadała niedaleko pustelni. Danuta była przekonana, że będzie musiała wychować dziecko samotnie. Nie spodziewała się tego, że Stanisław porzuci dla niej stan kapłański.

Ostatecznie Stanisław Steczkowski zdecydował się opuścić duchowieństwo i ożenić się z Danutą. Niestety, nie było to takie łatwe, ponieważ przez ponad trzydzieści lat biskup nie chciał mu udzielić dyspensy, aby mógł wziąć ślub kościelny z ukochaną. Agata Steczkowska przedstawia relacje swoich rodziców jak idealne. Ich miłość była wielka i byli całkowicie oddani sobie nawzajem. Byli swoją jedyną miłością.

W książce Agata Steczkowska porusza różne tematy, niektóre z nich można uznać za trudne i poruszające. Niektóre fragmenty mogły nie przypaść do gustu innym członkom rodziny. Przede wszystkim Justynie Steczkowskiej, która podobno nie była zadowolona z pomysłu publikacji historii rodziny. Agata Steczkowska unika komentarza na ten temat.

Agata Steczkowska podkreśla również w książce, że życie w rodzinie byłego księdza było bardzo trudne, ponieważ wielokrotnie, jako dziecko, spotykała się z różnymi niemiłymi komentarzami, atakami, plotkami. Autorka podkreśla, że gdy była mała, nie wiedziała o tym, że jest córką byłego księdza. Dowiedziała się przez przypadek, gdy miała czternaście lat. Pewna kobieta, którą spotkała na ulicy zaatakowała ją słownie i powiedziała o „córce księdza”. Dopiero wtedy Agata zaczęła zastanawiać się nad tym, czy rodzicie nie skrywają przed nią jakiejś tajemnicy.

Agata Steczkowska przyznała, że pracę nad książką rozpoczęła wiele lat temu. Najpierw była to praca magisterka, dotycząca muzycznej strony jej rodziny, a później zaczęła skupiać się nad historią swoich rodziców. Autorka podkreśla, że historia jest opisana z jej perspektywy. To ona była „córką księdza”. Wszystkie pozostałe dzieci urodziły się już po opuszczeniu przez Stanisława Steczkowskiego stanu kapłańskiego.

„Steczkowscy. Miłość wbrew regule” Agaty Steczkowskiej oraz Beaty Nowickiej to książka, która została oparta na wspomnieniach najstarszej córki Agaty oraz na materiałach archiwalnych, które autorka zbierała przez niemal trzydzieści lat. Znajdują się w nich dyplomy, wyróżnienia, oficjalne listy oraz zwykła korespondencja jej rodziców z przyjaciółmi i współpracownikami.

„Steczkowscy. Miłość wbrew regule” to książka, która może zainteresować, przede wszystkim, fanów rodziny Steczkowskich. To książka dla tych, osób, które chciałaby dowiedzieć się więcej o filozofii rodziny, muzyce, którą tworzyli i tym, w jaki sposób Stanisław Steczkowski wychowywał swoje dzieci.     

 


Recenzent: Magda Opiałko
‹ zwiń tekst