Magiczne bajki J.K. Rowling

Recenzja nie jest potwierdzona zakupem

Poza siedmiotomową serią o przygodach Harry’ego Pottera, J.K. Rowling napisała również kilka innych książek, które związane są ze światem czarodziejów i czarodziejek. Wśród nich znajdziemy „podręcznik” opowiadający o historii i zasadach gry w quidditcha, „Quidditch przez wieki”, „napisany” przez Kennilworthy’ego Whispa, największego znawcę tego sportu. Obok tego dzieła J.K. Rowling stworzyła również inny „podręcznik” zatytułowany „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, którego autorem miał być Newt Scamander, badacz tajemniczych, magicznych stworzeń. Poza tym w dorobku autorki jest również zbiór opowiadań noszący tytuł „Baśnie barda Beedle’a”, który został podpisany imieniem „Bard Beedle” oraz J.K. Rowling wraz z Jackiem Thornem stworzyła dwuczęściowy dramat sceniczny o losach dzieci głównych bohaterów znanych z serii o Harrym Potterze. Dramat nosi tytuł „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Kilka miesięcy temu miała miejsce londyńska premiera dzieła.

„Baśnie barda Beedle’a” to wyjątkowa książka, którą J.K. Rowling podarowała osobom, które przyczyniły się do powstania historii o Harrym Potterze. Osoby te były dla autorki inspiracją i wsparciem. Dlatego też „Baśnie barda Beedle’a”, zanim trafiły do fanów autorki, powstały w siedmiu zdobionych, eleganckich egzemplarzach. Sześć z nich trafiło w ręce osób, bez których Harry Potter nigdy by nie powstał, a siódmy egzemplarz trafił na aukcję charytatywną.

Ostatnio pojawiło się w Polsce nowa wydanie „Baśnii barda Beedle’a” i całkowity dochód ze sprzedaży książek również trafi w ręce dwóch organizacji charytatywnych. Podobnie jest z nowym wydaniem książki „Quidditch przez wieki”. Dochód z jej sprzedaży również trafi do potrzebujących.

„Baśnii barda Beedle’a” to zbiór pięciu opowiadań. Wśród nich znajdują się następujące tytuły: „Czarodziej i skaczący garnek”, „Fontanna Szczęśliwego Losu”, „Włochate serce czarodzieja”, „Czara Mara i jej gdaczący pieniek” oraz „Opowieść trzech braci”.

Bajki czyta się świetnie. Są napisane lekkim, bogatym językiem. J.K. Rowling jest świetną pisarską, posiadająca wspaniały warsztat literacki. Sądzę, że nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Poszczególne opowiadania są raczej przeznaczone dla młodszych czytelników. Mają dość klasyczną konstrukcje, jasne wyznaczniki, mocny podział na dobrych i złych bohaterów. Nie ma niejednoznaczności czy refleksji moralnych. Są krótkie i jasne w swoim przekazie. Najbardziej spodobały mi się dwa opowiadania: „Czara Mara i jej gdaczący pieniek” oraz „Fontanna Szczęśliwego Losu”.

„Czara Mara i jej gdaczący pieniek” to opowieść o pewnym królestwie, które było rządzone przez głupiego króla, który chciał być największym magiem w całym kraju (jednak daru magicznego nie miał). Powołał on grupę Łowców Czarownic, którzy mieli pozbyć się wszystkich, którzy byliby lepszymi magami od niego. Jednocześnie król potrzebował nauczyciela czarów, dlatego też ogłosił nabór na to stanowisko. Nikt nie chciał się zgłosić. Nikt, poza pewnym oszustem, który był pozbawiony daru magicznego, ale za to był zręczny i sprytny. Bez problemu oszukał króla, iż jest wielkim magiem. Jak zakończy się ta historia? Czy oszustwa wyjdą na jaw?

Drugie opowiadanie, „Fontanna Szczęśliwego Losu”, to historia trzech czarownic, Amaty, Aszy oraz Althedy. Każda z nich ma problem do rozwiązania. Amata straciła ukochanego, Asza jest chora na śmiertelną chorobę, a Altheda straciła swój cel i wszystko co miała. Chcą one dostać się do Fontanny Szczęśliwego Losu, aby zmienić swoje życie. Niestety, fontanna znajduje się w zaklętym ogrodzie, do którego można wejść tylko raz w roku. Zaś sama ścieżka do fontanny usłana jest różnymi niebezpieczeństwami i podstępnymi pułapkami. Czarownice będą musiały stanąć naprzeciw własnych lęków i słabości, aby dostać się do źródła. Czy im się uda?

„Baśnii barda Beedle’a” J.K. Rowling to przyjemna lektura dla każdego, kto pragnie powrócić do świata magii. Sądzę, że dla wszystkich fanów Harry’ego Pottera jest to pozycja obowiązkowa, choć i czytelnicy niezaznajomieni z serią o młodym czarodzieju, mogą odnaleźć w książce coś dla siebie.               


Recenzent: Ewa Gawlak
‹ zwiń tekst