W świecie Harry’ego Pottera

Recenzja nie jest potwierdzona zakupem

W serii ukazało się siedem tomów. Kolejno są to: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, „Harry Potter i więzień Azkabanu”, „Harry Potter i Czara Ognia”, „Harry Potter i Zakon Feniksa”, „Harry Potter i Książe Półkrwi” oraz „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Wszystkie książki zostały zekranizowane. Filmy na ich podstawie stały się jednymi z najbardziej kasowych filmów wszechczasów. Jednym zdaniem, świat wykreowany przez J.K. Rowling zdobył olbrzymią, międzynarodową popularność i na stałe znalazł miejsce w historii popkultury i literatury dla młodzieży.

Jednak sama seria o przygodach Harry’ego Pottera to nie koniec twórczości pisarki w tym uniwersum. Poza tą opowieścią, J.K. Rowling napisała również kilka innych dzieł. Wśród nich znajdziemy książkę „Quidditch przez wieki”, którą autorka napisała pod pseudonimem Kennilworthy Whisp, dzieło „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, którą napisała pod pseudonimem Newt Scamander, „Baśnie barda Beedle’a”, napisane pod pseudonimem Bard Beedle oraz scenariusz dramatu scenicznego „Harry Potter i przeklęte dziecka”, przy którym pracował również Jack Thorne. Fani świata Harry’ego Pottera mają z czego wybierać, choć zapewne dla wielu to wciąż za mało i chętnie sięgnęliby po nowe książki autorki. Niestety, jak na razie nie ma żadnych informacji o powrocie pisarki do świata magii. Wiadomo natomiast, że zaczęła tworzyć powieści kryminalne pod pseudonimem Robert Galbraith. Jej tożsamość szybko wyszła na jaw.

„Baśnie barda Beedle’a” to niewielki, liczący zaledwie sto pięćdziesiąt stron, zbiór opowiadań. Niedawno pojawiło się nowe wydanie, które zostało opatrzone pięknymi ilustracjami chorwackiego artysty Tomislava Tomica. To wydanie jest pod pewnym względem wyjątkowe. Nie chodzi wcale o ilustracje czy nową przedmowę do wydania, ale o to, że dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na cele charytatywne. J.K. Rowling słynie ze swojej działalności charytatywnej. Przekazuje ogromne sumy pieniędzy, przede wszystkim na pomoc dzieciom w trudnej sytuacji. Podobnie jest w tym przypadku. Dochód ze sprzedaży książek zostanie przeznaczony na dwie fundacje zajmujące się dziećmi i młodzieżą w trudnej sytuacji życiowej.

Pierwsze wydanie „Baśnie barda Beedle’a” liczyło zaledwie siedem egzemplarzy. Książki były ilustrowane własnoręcznie przez autorkę i oprawione w skórę z elementami dekoracyjnymi z kamieni szlachetnych. Sześć egzemplarzy pisarka podarowała osobom, które uważała za mocno związane z serią o Harrym Potterze i będące dla niej inspiracją. Siódmy egzemplarz został wystawiony na aukcję. Dochód został przeznaczony na fundację The Children’s Voice, której współzałożycielką jest J.K. Rowling.

„Baśnie barda Beedle’a” składają się z pięciu opowiadań. Są to: „Czarodziej i skaczący garnek”, „Fontanna Szczęśliwego Losu”, „Włochate serce czarodzieja”, „Czara Mara i jej gdaczący pieniek” oraz „Opowieść o trzech braciach”. Wszystkie opowiadania zawierają się w ramach klasycznej baśni. Dodatkowo w książce znajduje się komentarz profesora Albusa Dumbledore'a, dyrektora Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Po książkę powinni sięgnąć tylko ci czytelnicy, którzy mają za sobą całą serię przygód Harry’ego Pottera, inaczej opowiadania nie będą zrozumiałe (między innymi dlatego, że pojawiaj się w nich odniesienia do wydarzeń i postaci znanych z serii). Jest to pozycja zdecydowanie dla młodszych czytelników, ze względu właśnie, na konwencje baśni dla dzieci.

„Baśnie barda Beedle’a” to specyficzny zbiór opowiadań, który zdecydowanie przypadanie do gusty tylko fanom Harry’ego Pottera. Nie są to kolejne przygody słynnej trójki czarodziejów, ale są związane z całą serię. W opowiadaniach można odczuć nastrój i styl J.K. Rowling. Oczywiście wszystkie opowiadania są świetnie napisane i z pewnością pozostawią miłe wspomnienia czytelnikom. Polecam osobom, które mają problem z rozstaniem się ze światem Harry’ego Pottera.    

 


Recenzent: Joanna
‹ zwiń tekst