Tajne więzienia CIA w Polsce

Recenzja nie jest potwierdzona zakupem

Cezary Harasimowicz to polski pisarz, scenarzysta, aktor i dramaturg. Poza kariera filmową, Cezary Harasimowicz napisał również kilka książek. Wśród nich znajdziemy tytuły takie, jak „Pesel 890604…”, „Nieoczekiwana zmiana płci (na najwyższym szczeblu)”, „Victoria”, „Święty chaos”, „Miejsce odosobnione” oraz najnowsza książka autora, nosząca tytuł „Znaleźć, naprawić, wykończyć”. 

 „Miejsce odosobnione” to książka, która dotyczy sprawy tajnych więzień CIA. Podobno po zamachać z jedenastego września amerykańskie służby wywiadowcze stworzy kilka punktów w różnych krajach, w których przetrzymywali i torturowali osoby podejrzane o terroryzm lub współprace z terrorystami.

Pierwszą osobą, która poruszała ten temat była dziennikarka, Dany Priest, która opublikowała artykuł na ten temat w „Washington Post”. W tym materiale pojawiła się wzmianka o tym, że tego typu więzienia dla podejrzanych o terroryzm znajdują się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w innych krajach Europy Wschodniej. Nie podała jednak szczegółów ze względu na naciski płynące z Białego Domu. Dopiero organizacja „Human Right Watch” ogłosiła, że tymi krajami była Polska oraz Rumunia. Po tych doniesieniach Parlament Europejski rozpoczął swoje własne śledztwo w tej sprawie. Jednak ostatecznie nie pojawiły się żadne twarde dowody, ponieważ najprawdopodobniej wszystkie więzienia zostały szybko zlikwidowane po publikacji materiałów na ich temat. Najbardziej kontrowersyjnym elementem całej sprawy były tortury, którym prawdopodobnie poddawano więźniów. Wśród tortur stosowanych przez agentów CIA było, między innymi, kontrolowane topienie. Polski rząd zaprzeczył wszelkim doniesieniom na temat więzień.

„Miejsce odosobnione” to powieść sensacyjna, której główną bohaterką jest Ewa Górska, analityczka kontrwywiadu. Podczas jednej ze spraw, zostaje wysłana razem z byłym oficerem Służb Bezpieczeństwa, Tadeuszem Kolskim, do pewnej starej rosyjskiej bazy wojskowej. Tam trafia na ślad, który może pokazać całą Polskę w bardzo złym świetle. Czy to możliwe, że w Polsce naprawdę torturuje się więźniów CIA? Jak trafiają do naszego kraju? Kto ich przywozi? Kto o tym wie? Kto współpracuje z CIA? Czy powinno się przekazać taką informacje dalej czy zachować dla siebie?

Natomiast w przypadku kolejnej książki o Ewie Górskiej, czyli „Znaleźć, naprawić, wykończyć”, autor dalej zajmuje się tematem terroryzmu i nielegalnych więzień CIA w Polsce. Główna bohaterka zostaje poproszona o pomoc przez pewnego amerykańskiego dziennikarza, który chce dotrzeć do dowodów, które potwierdziłyby istnienie więzień i tortur, które stosowali agenci na osobach oskarżonych o terroryzm. W tym samym czasie dochodzi do zamachu w Madrycie. Głowna bohaterka oraz jej towarzysz, Tadeusz Kolski, otrzymują informacje o tym, że pojawią się kolejne zamachy. Jeden w Londynie, a drugi w Warszawie. Czy uda im się zapobiec nieszczęściu? Czy zdemaskują zamachowców? Czy uda im się znaleźć przekonujące dowody? A jeśli tak, to co z nimi dalej zrobią?

Fabuła obu książek rysuje się dość ciekawie. Autor starał się zawrzeć w swoich książkach rzetelne informacje i nadać tłu akcji cień prawdopodobieństwa. Pojawiają się długie opisy różnych technik stosowanych przez CIA czy inne służby. Pisarz również stworzył rozbudowaną psychologię głównych bohaterów, ich relacji, przeszłości oraz ważnych punktów w ich karierach. Zdecydowanie Cezary Harasimowicz ma dobry warsztat pisarki i jego książki czyta się bardzo dobrze. Jednak pomimo tych wszystkich zalet jego powieści po prostu nie lubię. 

 


Recenzent: Basia Kowalik
‹ zwiń tekst