Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia

Piotr Milewski

Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia

5.9

(266 ocen) wspólnie z

Oprawa miękka
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Znak Literanova
24,64

24,64 zł - najniższa cena z 30 dni przed obniżką

37,90 zł - cena detaliczna

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Autor bestsellerowej "Transsyberyjskiej"

"Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich zupełnie co innego niż to, po co się pojechało."
Nicolas Bouvier

Piotr Milewski dotarł do Japonii w roku Królika. Akurat zaczęła się pora deszczowa i nad Wyspami na półtora miesiąca zawisła szara zasłona z chmur. W powietrzu unosił się gorzki zapach gnijących wodorostów. Japończycy uznają ten okres za piątą porę roku o nazwie tsuyu, co znaczy – śliwkowy deszcz. Bogowie są wtedy bliżej, ale czy sprzyjają wędrowcom?

Wybrał najbardziej wymagający rodzaj podróżowania. Japonię poznawał samotnie, bez planu, pieniędzy, jeżdżąc autostopem i śpiąc pod gołym niebem.
Próbował uchwycić ducha archipelagu i zrozumieć mieszkających tam ludzi, którzy - mimo że gościnni i serdeczni – pozostali dla niego zagadką.

"Dzienniki japońskie" to nie tylko zapis zdarzeń czy spotkań, ale i opowieść o podróżowaniu jako takim: o jego filozofii i sensie, a także piętnie, jakie odciska na świadomości wędrowca.

Nominacja do Nagrody Travelery National Geographic!


Nagroda Magellana dla najlepszej książki podróżniczej 2015 roku


Polecane tytuły

Materiały o książce

Nominacja do Nagrody Travelery National Geographic!

"Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia" Piotra Milewskiego zostały nominowane do nagrody Travelery w kategorii Podróżnicza Książka Roku!

Nagroda jest przyznawana za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe. Zwycięzcę wyłoni kapituła w składzie: Martyna Wojciechowska, Agnieszka Franus, Elżbieta Dzikowska, Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński, Janina Ochojska, Aleksander Wolszczan, Tomasz Tomaszewski, Aleksander Doba.

Laureatów we wszystkich kategoriach poznamy w kwietniu, a wyniki Plebiscytu Travelery 2016 zostaną opublikowane w magazynie National Geographic Traveler 6/16.

Artykuł w RMF FM

Podróżnicy spisujący przeżycia i przygody w odwiedzanych przez siebie zakątkach świata używają często tego samego stylistycznego kodu, zwykle wspólnego dla różnych reportaży.

Oryginalność przekazu nie jest głównym celem książek opowiadających o wędrówkach po krajach i krainach, jakby reporterom do szczęścia wystarczała sama treść wspomnień.

Lektura relacji globtroterów bywa więc czasem nużąca dla czytelników poszukujących -oprócz interesujących historii- także intrygujących form oraz po prostu wartości literackich.

Anegdota czyli barwna opowieść to dla mnie tylko jeden z elementów świadczących o poziomie tomów podróżniczych zwłaszcza dziś - w dobie masowych, globalnych peregrynacji.

Książka, którą ostatnio przeczytałem, pióra Piotra Milewskiego, opowiada o wieloletnim pobycie pisarza w Japonii, co samo w sobie było dla mnie czytelniczo kuszące.
Więcej --> Zobacz >>

Wywiad z autorem

W "Do południa" Piotr Milewski mówi m.in. o postrzeganiu Europejczyków przez Japończyków oraz o japońskich rytuałach. Tłumaczy na przykład, dlaczego Japończycy wchodzą do wanny z gorącą wodą dopiero wtedy, gdy są już... umyci.

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z Piotrem Milewskim w Trójce Polskiego Radia >>

Wywiad w RMF FM

Książka, którą ostatnio przeczytałem, pióra Piotra Milewskiego, opowiada o wieloletnim pobycie pisarza w Japonii, co samo w sobie było dla mnie czytelniczo kuszące.
Wartość "Dzienników japońskich. Zapisków z roku Królika i roku Konia" polega jednak jeszcze na czymś innym - specyficznym języku i rytmie zdań oraz muzyczności tej prozy.


Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z autorem w RMF FM tutaj. >>

Facebook

Recenzje

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.



Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...

Komentarze nie są potwierdzone zakupem