Tradycyjne, polskie potrawy w nowej odsłonie

Recenzja nie jest potwierdzona zakupem

„White Plate – słodkie” to książka zawierająca sześćdziesiąt przepisów na różnorakie słodkie wypieki. Czytelnicy mają z czego wybierać. W książce pojawiają się zarówno nowe, mniej popularne przepisy z różnych krajów, jak i autorskie kompozycje smakowe oraz stare, dobre smaki, które wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Ta książka kucharska okazała się bardzo dobrym debiutem Elizy Mórawskiej.

„O jakbłkach. 40 przepisów z jabłkami na śniadanie, obiad, kolację i deser” to zbiór, jak możemy przeczytać, czterdziestu przepisów na dania zawierające jabłka. Przepisy, jakie znajdziemy w książce są łatwe w przygotowaniu i opierają się na popularnych składnikach, które czytelnik znajdzie w każdym polskim sklepie. Trudno się dziwić, w końcu dotyczą jabłek, czyli najpopularniejszego owocu w Polsce.

„O chlebie. 45 przepisów na wypieki drożdżowe i na zakwasie” to zbiór przepisów, które pozwolą każdemu nauczyć się, jak piec domowy i pyszny chleb, czy inne podobne wypieki. Okazuje się, że pieczenie chleba, nawet na zakwasie nie należy do trudnych, choć z pewnością jest czasochłonne. Sądzę, że jest to książka, która przyda się każdemu. Nawet jeśli nie każdy ma czas na takie zabawy na co dzień, to z pewnością książka przyda się w okresach świątecznych czy na inne specjalne okazje.

„White Plate. Na zdrowie” to najnowsza propozycja autorki. W książce czytelnik znajdzie dziesiątki ciekawych przepisów na różnorakie potrawy, zarówno na śniadanie, obiad, kolację, podwieczorek czy słodki deser. Przede wszystkim autorka w książce (jak i w poprzednich) odwołuje się do wspomnień z dzieciństwa. I to widać praktycznie na każdym kroku. W kuchni Elizy Mórawskiej królują tradycyjne potrawy, które możemy pamiętać z wakacji u babci. Potrawy takie jak mizeria, owsianka, pieczone warzywa albo jabłka, gzik, różne przetwory i inne podobne. Mamy więc potrawy oparte na dość powszechnych składnikach, choć autorka nieco wzbogaca tradycyjne potrawy, nadając im nieco odmienny charakter.

Do tradycyjnych, polskich dań autorka dodała nieco nowszych składników, jak kurkuma czy inne przyprawy, zamieniła cebulę na inne, ciekawsze warzywo. Coś dodała, coś odjęła. Potrawy z jednej strony stają się bogatsze o nowe elementy, ale jednocześnie zachowują swój tradycyjny wzór. Sądzę, że czytając książkę wiele osób rozbudzi swoje wspomnienia z dzieciństwa.

Eliza Mórawska w książce „White Plate. Na zdrowie”, poza opisami różnych potraw i ich wykonania, dodała fragmenty dotyczące samej kuchni, tego, co powinno się tam znaleźć, w co warto się zaopatrzyć, aby gotowanie było przyjemniejsze. Poza tym autorka nie zapomniała o dodaniu kilku porad dotyczących tego, jak powinno się wybierać produkty (na przykład, autorka zachęca do tego, aby kupować warzywa i owoce sezonowe).

„White Plate. Na zdrowie” to książka, która z pewnością przypadnie do gusty wszystkim czytelnikom, którzy czują sentyment do starych, dobrych, polskich przepisów, potraw, jakie gotowały nasze babcie, a czasem i mamy. Takie osoby z pewnością będą zachwycone. Czytelnikom, którzy szukają niecodziennych, nowych smaków, książka może nie przypaść do gustu. Nie znajdą w niej nic nowego.

„White Plate. Na zdrowie” Elizy Mórawskiej to również książka, którą mogę polecić wszystkim początkującym kucharzom i kucharkom. Przepisy nie są trudne, dlatego nawet ktoś, kto niezbyt dobrze radzi sobie w kuchni, będzie mógł w pełni z niej skorzystać i nauczyć się czegoś nowego. Przepisy są proste, nie zawierają mnóstwa składników i dodatkowo większość z nich jest szybka w wykonaniu. To sprawia, że osoby, które nie mogą sobie pozwolić na spędzanie godziny albo dwóch codziennie w kuchni, też będą mogły zjeść zdrowy, domowy obiad.

„White Plate. Na zdrowie” Elizy Mórawskiej to dobra książka kucharska, która powinna przypaść do gusty wielu czytelnikom. Zdecydowanie polecam ją osobom, które lubią tradycyjne potrawy, nie mają wiele czasu na przygotowywanie skomplikowanych potraw, albo są początkujące. Sądzę, że tacy czytelnicy docenią to, co zawarła w książce kucharskiej Eliza Mórawska.      

 


Recenzent: Zuzanna
‹ zwiń tekst